Series 1 2016

Perry Yacht Club

Results are final as of 22:11 on July 23, 2016

Overall

Sailed: 15, Discards: 6, To count: 9, Rating system: PHRFTOT, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 Total Nett
1st ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 150 (3.0) (4.0) (2.0) 1.0 (4.0) 1.0 (3.0) 1.0 1.0 (2.0) 2.0 1.0 1.2 CBT 1.2 CBT 1.2 CBT 28.6 10.6
2nd SYM Urayo J24 4278 Bill McNally 171 1.0 1.0 (4.0) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 1.0 2.0 (3.0) (3.0) 1.0 2.0 1.0 1.0 1.0 60.0 11.0
3rd ASYM Agility J80 341 Ron Wood 123 1.7 CBT 1.7 CBT 1.7 CBT (2.0) 1.0 (3.0) 2.0 (3.0) (9.0) 1.0 (5.0) (4.0) 2.0 2.0 2.0 41.1 15.1
4th ASYM HoneyBadger U20 124 Brian Denney 150 4.0 3.0 (5.0) (7.0) (8.0) (13.0 DNC) (6.0) 5.0 5.0 4.0 4.0 (6.0) 3.0 3.0 3.0 79.0 34.0
5th ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 150 2.0 (6.0) 3.0 (5.0) (6.0) (7.0) 5.0 (8.0) (7.0) 5.0 3.0 5.0 4.5 5.0 4.0 75.5 36.5
6th SYM Still Jammin J29 61 Terril Cook 120 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 3.0 3.0 2.0 4.0 4.0 4.0 9.0 6.0 3.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 116.0 38.0
7th SYM Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 7.0 5.0 6.0 4.0 2.0 4.0 7.0 7.0 (8.0) (10.0) (9.0) (9.0) 4.5 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 108.5 46.5
8th ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 150 5.0 2.0 1.0 6.0 5.0 9.0 DNF (12.0 DNF) 9.0 6.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 9.0 DNF (13.0 DNC) (13.0 DNC) 129.0 52.0
9th SYM Arrested Development Santana 20 352 Andrew Suddith 257 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 8.0 7.0 5.0 8.0 6.0 2.0 6.0 8.0 7.0 (9.0 DNF) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 131.0 57.0
10th ASYM Alacrity Melgis 20 241 Lynn Adkins 114 8.0 8.0 DNF (13.0 DNC) 9.0 (13.0 DNC) 6.0 (10.0) (11.0) (12.0) 7.0 10.0 10.0 6.0 4.0 (13.0 DNC) 140.0 68.0
11th SYM Hose Guys Hobie 33 33133 John Anderson 96 6.0 7.0 7.0 10.0 9.0 8.0 (11.0) (12.0) 10.0 (11.0) (11.0) 11.0 7.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 146.0 75.0
12th SYM Red Line J24 2590 Steve Lee 171 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 9.0 10.0 11.0 8.0 7.0 8.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 170.0 92.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 SYM Urayo J24 4278 Bill McNally 171 42.05 0.37.56 0.00.00 1.0
2 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 123 CBT     1.7
3 ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 150 41:42 0:38:43 0:00:51 2.0
4 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 150 41.57 0.38.57 0.01.06 3.0
5 ASYM HoneyBadger U20 124 Brian Denney 150 42:24 0:39:22 0:01:33 4.0
6 ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 150 42.30 0.39.28 0.01.39 5.0
7 SYM Hose Guys Hobie 33 33133 John Anderson 96 42:30 0:42:46 0:04:48 6.0
8 SYM Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 49:51 0:48:22 0:10:45 7.0
9 ASYM Alacrity Melgis 20 241 Lynn Adkins 114 52:22 0:51:16 0:13:37 8.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 SYM Urayo J24 4278 Bill McNally 171 32.38 0.29.25 0.00.00 1.0
2 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 123 CBT     1.7
3 ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 150 33:10 0:30:48 0:01:29 2.0
4 ASYM HoneyBadger U20 124 Brian Denney 150 35:34 0:33:02 0:03:53 3.0
5 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 150 35:35 0:33:03 0:03:54 4.0
6 SYM Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 35:20 0:34:17 0:05:00 5.0
7 ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 150 37:42 0:35:00 0:06:01 6.0
8 SYM Hose Guys Hobie 33 33133 John Anderson 96 36:37 0:36:51 0:07:23 7.0
9 ASYM Alacrity Melgis 20 241 Lynn Adkins 114 DNF     8.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 150 41.25 0.38.28 0.00.00 1.0
2 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 123 CBT     1.7
3 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 150 43:52 0:40:44 0:02:27 2.0
4 ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 150 45:46 0:42:30 0:04:21 3.0
5 SYM Urayo J24 4278 Bill McNally 171 47.16 0.42.37 0.04.36 4.0
6 ASYM HoneyBadger U20 124 Brian Denney 150 47:20 0:43:57 0:05:55 5.0
7 SYM Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 47:17 0:45:52 0:07:38 6.0
8 SYM Hose Guys Hobie 33 33133 John Anderson 96 48:00 0:48:18 0:09:47 7.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 150 1:20:52:00 1:17:39:43 0:00:00 1.0
2 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 123 1:20:37:00 1:19:05:31 1:28:50 2.0
3 SYM Still Jammin J29 61 Terril Cook 120 1:21:04:00 1:19:43:17 2:07:22 3.0
4 SYM Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 1:22:23:00 1:20:59:56 3:26:22 4.0
5 ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 150 2:0:42:00 1:21:13:17 3:50:00 5.0
6 ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 150 2:0:58:00 1:21:28:09 4:06:00 6.0
7 ASYM HoneyBadger U20 124 Brian Denney 150 2:2:29:00 1:22:52:39 5:37:00 7.0
8 SYM Arrested Development Santana 20 352 Andrew Suddith 257 2:11:11:00 1:23:40:10 7:27:31 8.0
9 ASYM Alacrity Melgis 20 241 Lynn Adkins 114 2:4:00:00 2:2:54:13 9:26:27 9.0
10 SYM Hose Guys Hobie 33 33133 John Anderson 96 2:5:27:00 2:5:46:51 12:02:40 10.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 123 1:20:38:00 1:19:06:29 0:00:00 1.0
2 SYM Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 1:20:57:00 1:19:36:30 0:30:56 2.0
3 SYM Still Jammin J29 61 Terril Cook 120 1:21:01:00 1:19:40:22 0:34:56 3.0
4 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 150 1:23:20:00 1:19:57:09 0:54:34 4.0
5 ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 150 1:23:49:00 1:20:24:04 1:23:34 5.0
6 ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 150 2:1:14:00 1:21:43:00 2:48:34 6.0
7 SYM Arrested Development Santana 20 352 Andrew Suddith 257 2:11:29:00 1:23:54:40 5:57:47 7.0
8 ASYM HoneyBadger U20 124 Brian Denney 150 2:7:15:00 2:3:18:13 8:49:34 8.0
9 SYM Hose Guys Hobie 33 33133 John Anderson 96 2:5:04:00 2:5:23:43 10:13:26 9.0

R6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 150 1:20:53:00 1:17:40:39 0:00:00 1.0
2 SYM Still Jammin J29 61 Terril Cook 120 1:19:40:00 1:18:21:47 0:42:25 2.0
3 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 123 1:22:44:00 1:21:08:10 3:34:52 3.0
4 SYM Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 1:23:53:00 1:22:27:14 4:55:25 4.0
5 SYM Arrested Development Santana 20 352 Andrew Suddith 257 2:10:56:00 1:23:28:05 7:11:21 5.0
6 ASYM Alacrity Melgis 20 241 Lynn Adkins 114 2:1:34:00 2:0:31:18 6:59:30 6.0
7 ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 150 2:10:19:00 2:6:09:04 13:26:00 7.0
8 SYM Hose Guys Hobie 33 33133 John Anderson 96 2:11:54:00 2:12:16:15 18:28:45 8.0
9 ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 150 DNF     9.0

R7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 SYM Urayo J24 4278 Bill McNally 171 50:42 0:45:42 0:00:00 1.0
2 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 123 48:10 0:46:31 0:00:51 2.0
3 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 150 50:32 0:46:55 0:01:19 3.0
4 SYM Still Jammin J29 61 Terril Cook 120 49:20 0:47:52 0:02:13 4.0
5 ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 150 52:37 0:48:52 0:03:24 5.0
6 ASYM HoneyBadger U20 124 Brian Denney 150 52:42 0:48:56 0:03:29 6.0
7 SYM Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 50:38 0:49:07 0:03:31 7.0
8 SYM Arrested Development Santana 20 352 Andrew Suddith 257 61:06 0:49:13 0:04:21 8.0
9 SYM Red Line J24 2590 Steve Lee 171 56:14 0:50:42 0:05:32 9.0
10 ASYM Alacrity Melgis 20 241 Lynn Adkins 114 53:49 0:52:41 0:07:07 10.0
11 SYM Hose Guys Hobie 33 33133 John Anderson 96 52:23 0:52:42 0:06:57 11.0
12 ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 150 DNF     12.0

R8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 150 44:39 0:41:28 0:00:00 1.0
2 SYM Urayo J24 4278 Bill McNally 171 46:30 0:41:55 0:00:31 2.0
3 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 123 43:54 0:42:24 0:00:58 3.0
4 SYM Still Jammin J29 61 Terril Cook 120 44:04 0:42:45 0:01:20 4.0
5 ASYM HoneyBadger U20 124 Brian Denney 150 47:26 0:44:03 0:02:47 5.0
6 SYM Arrested Development Santana 20 352 Andrew Suddith 257 56:05 0:45:10 0:04:36 6.0
7 SYM Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 46:34 0:45:11 0:03:50 7.0
8 ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 150 49:35 0:46:03 0:04:56 8.0
9 ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 150 49:52 0:46:18 0:05:13 9.0
10 SYM Red Line J24 2590 Steve Lee 171 51:51 0:46:45 0:05:52 10.0
11 ASYM Alacrity Melgis 20 241 Lynn Adkins 114 48:57 0:47:55 0:06:36 11.0
12 SYM Hose Guys Hobie 33 33133 John Anderson 96 49:03 0:49:21 0:07:51 12.0

R9

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 150 43:00 0:39:56 0:00:00 1.0
2 SYM Arrested Development Santana 20 352 Andrew Suddith 257 50:41 0:40:49 0:01:07 2.0
3 SYM Urayo J24 4278 Bill McNally 171 46:20 0:41:46 0:02:03 3.0
4 SYM Still Jammin J29 61 Terril Cook 120 43:15 0:41:58 0:02:06 4.0
5 ASYM HoneyBadger U20 124 Brian Denney 150 45:43 0:42:27 0:02:43 5.0
6 ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 150 45:44 0:42:28 0:02:44 6.0
7 ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 150 46:04 0:42:47 0:03:04 7.0
8 SYM Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 44:29 0:43:09 0:03:20 8.0
9 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 123 44:44 0:43:12 0:03:24 9.0
10 SYM Hose Guys Hobie 33 33133 John Anderson 96 43:04 0:43:20 0:03:23 10.0
11 SYM Red Line J24 2590 Steve Lee 171 48:15 0:43:30 0:03:58 11.0
12 ASYM Alacrity Melgis 20 241 Lynn Adkins 114 47:44 0:46:44 0:06:57 12.0

R10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 123 35:13 0:34:01 0:00:00 1.0
2 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 150 39:10 0:36:22 0:02:32 2.0
3 SYM Urayo J24 4278 Bill McNally 171 40:29 0:36:30 0:02:45 3.0
4 ASYM HoneyBadger U20 124 Brian Denney 150 40:13 0:37:21 0:03:35 4.0
5 ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 150 41:52 0:38:53 0:05:14 5.0
6 SYM Arrested Development Santana 20 352 Andrew Suddith 257 48:28 0:39:02 0:06:14 6.0
7 ASYM Alacrity Melgis 20 241 Lynn Adkins 114 39:58 0:39:07 0:05:13 7.0
8 SYM Red Line J24 2590 Steve Lee 171 46:12 0:41:39 0:08:28 8.0
9 SYM Still Jammin J29 61 Terril Cook 120 44:07 0:42:48 0:09:03 9.0
10 SYM Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 48:14 0:46:48 0:13:10 10.0
11 SYM Hose Guys Hobie 33 33133 John Anderson 96 46:43 0:47:00 0:12:55 11.0

R11

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 SYM Urayo J24 4278 Bill McNally 171 1:06:31 0:59:58 0:00:00 1.0
2 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 150 1:05:05 1:00:26 0:00:30 2.0
3 ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 150 1:06:40 1:01:54 0:02:05 3.0
4 ASYM HoneyBadger U20 124 Brian Denney 150 1:06:42 1:01:56 0:02:07 4.0
5 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 123 1:04:23 1:02:11 0:02:18 5.0
6 SYM Still Jammin J29 61 Terril Cook 120 1:04:55 1:02:59 0:03:06 6.0
7 SYM Red Line J24 2590 Steve Lee 171 1:09:53 1:03:00 0:03:22 7.0
8 SYM Arrested Development Santana 20 352 Andrew Suddith 257 1:18:17 1:03:03 0:03:50 8.0
9 SYM Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 1:07:15 1:05:15 0:05:26 9.0
10 ASYM Alacrity Melgis 20 241 Lynn Adkins 114 1:08:05 1:06:39 0:06:50 10.0
11 SYM Hose Guys Hobie 33 33133 John Anderson 96 1:07:41 1:08:06 0:08:05 11.0

R12

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 150 55:34 0:51:36 0:00:00 1.0
2 SYM Urayo J24 4278 Bill McNally 171 58:47 0:53:00 0:01:33 2.0
3 SYM Still Jammin J29 61 Terril Cook 120 56:06 0:54:26 0:02:55 3.0
4 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 123 56:31 0:54:35 0:03:06 4.0
5 ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 150 59:26 0:55:11 0:03:52 5.0
6 ASYM HoneyBadger U20 124 Brian Denney 150 1:00:54 0:56:33 0:05:20 6.0
7 SYM Arrested Development Santana 20 352 Andrew Suddith 257 1:10:35 0:56:51 0:06:31 7.0
8 SYM Red Line J24 2590 Steve Lee 171 1:05:21 0:58:55 0:08:07 8.0
9 SYM Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 1:00:54 0:59:05 0:07:43 9.0
10 ASYM Alacrity Melgis 20 241 Lynn Adkins 114 1:03:37 1:02:17 0:10:54 10.0
11 SYM Hose Guys Hobie 33 33133 John Anderson 96 1:03:38 1:04:02 0:12:21 11.0

R13

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 SYM Urayo J24 4278 Bill McNally 171 58:32 0:52:46 0:00:00 1.0
2 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 150 CBT     1.2
3 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 123 56.13 0.54.18 0.01.35 2.0
4 ASYM HoneyBadger U20 124 Brian Denney 150 59:13 0:54:59 0:02:23 3.0
5 ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 150 1:01:38 0:57:14 0:04:48 4.5
5 SYM Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 59:00 0:57:14 0:04:36 4.5
7 ASYM Alacrity Melgis 20 241 Lynn Adkins 114 59:37 0:58:22 0:05:43 6.0
8 SYM Hose Guys Hobie 33 33133 John Anderson 96 1:07:08 1:07:33 0:14:41 7.0
9 ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 150 DNF     9.0
9 SYM Arrested Development Santana 20 352 Andrew Suddith 257 DNF     9.0

R14

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 SYM Urayo J24 4278 Bill McNally 171 57:16 0:51:38 0:00:00 1.0
2 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 150 CBT     1.2
3 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 123 54:58 0:53:05 0:01:31 2.0
4 ASYM HoneyBadger U20 124 Brian Denney 150 57:36 0:53:29 0:02:00 3.0
5 ASYM Alacrity Melgis 20 241 Lynn Adkins 114 57:27 0:56:14 0:04:43 4.0
6 ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 150 1:03:10 0:58:39 0:07:34 5.0

R15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 SYM Urayo J24 4278 Bill McNally 171 59.08 0.53.19 0.00.00 1.0
2 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 150 CBT     1.2
3 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 123 56:03 0:54:08 0:00:51 2.0
4 ASYM HoneyBadger U20 124 Brian Denney 150 1:00:35 0:56:15 0:03:10 3.0
5 ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 150 1:03:20 0:58:49 0:05:55 4.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
CBTCommittee Boat Varies
DNCDid not come to the starting area 13
DNFStarted but did not finish Varies

perryyachtclub.com


Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com

www.000webhost.com