PYC Commodore's Cup 2019

Perry Yacht Club

Results are final

J22 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Race 1 Race 2 Total Nett
1st J22 One Design NoName J22 1234 Joel Erickson 183 1.00 1.00 2.00 2.00
2nd J22 One Design NoName J22 1057 Ted Lischer 183 2.00 2.00 4.00 4.00
3rd J22 One Design NoName J22 1011 John Eaton 183 3.00 3.00 6.00 6.00
4th J22 One Design NoName J22 888 Phil Cooper 183 4.00 4.00 8.00 8.00

PHRF1 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Race 1 Race 2 Total Nett
1st PHRF1 Centerboard NoName MC Scow 1772 Mark Marling 198 1.00 2.00 3.00 3.00
2nd PHRF1 Centerboard No Name Thistle 3761 Tim Kelly 168 4.00 1.00 5.00 5.00
3rd PHRF1 Centerboard NoName MC Scow 1145 Travis Towle 198 2.00 4.00 6.00 6.00
4th PHRF1 Centerboard No Name Thistle 3620 Jack Lischer 168 3.00 3.00 6.00 6.00
5th PHRF1 Centerboard NoName Flying Scot 5721 Larry Bigus 207 5.00 6.00 11.00 11.00
6th PHRF1 Centerboard Dog Meat Lightning 12424 Kenny Gall 192 6.00 7.00 13.00 13.00
7th PHRF1 Centerboard No Name Thistle 3083 Evan Evane 168 9.00 5.00 14.00 14.00
8th PHRF1 Centerboard NoName Flying Scot 5025 Brian Bolin 207 7.00 8.00 15.00 15.00
9th PHRF1 Centerboard Retro Rocket Lightning 10682 Alex Walter 192 8.00 9.00 17.00 17.00
10th PHRF1 Centerboard NoName Laser 10635 David Gibbin 216 10.00 10.00 20.00 20.00

PHRF2 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Race 1 Race 2 Total Nett
1st PHRF2 Sport Boat Measure Twice Cut Once J70 1143 Robert Duff 117 1.00 1.00 2.00 2.00
2nd PHRF2 Sport Boat Green Onions J70 1041 Brad Stone 117 3.00 2.00 5.00 5.00
2nd PHRF2 Sport Boat Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 2.00 3.00 5.00 5.00
4th PHRF2 Sport Boat Utopia U20 182 Neal Barkley 144 4.00 4.00 8.00 8.00
5th PHRF2 Sport Boat Rhumb Runner Melges 24 786 Tim Bowman 93 5.50 5.00 10.50 10.50
6th PHRF2 Sport Boat Agility J80 341 Ron Wood 120 5.50 6.00 11.50 11.50
7th PHRF2 Sport Boat Bat at of Hell U20 16 Doc Filbirth 144 7.00 7.00 14.00 14.00

PHRF3 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Race 1 Race 2 Total Nett
1st PHRF3 Keelboat 007 Merrit 22 007 Brian Nichols 216 1.00 1.00 2.00 2.00
2nd PHRF3 Keelboat Hose Guys Hobie 33 33133 John Anderson 93 2.00 2.00 4.00 4.00
3rd PHRF3 Keelboat Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 3.00 3.00 6.00 6.00

Sweet 16 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Race 1 Race 2 Total Nett
1st Sweet 16 One Design NoName S/16 804 Renee & Bob Asher 246 2.00 1.00 3.00 3.00
2nd Sweet 16 One Design NoName S/16 417 Alyssa & Lance Thomas 246 1.00 3.00 4.00 4.00
3rd Sweet 16 One Design NoName S/16 1805 Fred Landford 246 3.00 2.00 5.00 5.00
4th Sweet 16 Centerboard NoName S/16 512 Art Matje 246 5.00 4.00 9.00 9.00
4th Sweet 16 Centerboard NoName S/16 257 Sara Melling 246 4.00 5.00 9.00 9.00

SanJuan21 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Race 1 Race 2 Total Nett
1st SanJuan21 One Design Readily San Juan 21 1984 Rodney Johnson 252 1.00 1.00 2.00 2.00
2nd SanJuan21 One Design NoName San Juan 21 2069 Art Caples 252 2.00 3.00 5.00 5.00
3rd SanJuan21 One Design NoName San Juan 21 1379 Jay Sawyer 252 4.00 2.00 6.00 6.00
4th SanJuan21 One Design NoName San Juan 21 379 Dan Camp 252 3.00 4.00 7.00 7.00

Race 1 - J22 Fleet - 8/31/19

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00, Course: LA 2, Wind strength: 2-3
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 J22 One Design NoName J22 1234 Joel Erickson 183 0:39:22 0:34:55 0:00:00 1.00
2 J22 One Design NoName J22 1057 Ted Lischer 183 0:39:33 0:35:04 0:00:11 2.00
3 J22 One Design NoName J22 1011 John Eaton 183 0:44:56 0:39:51 0:05:34 3.00
4 J22 One Design NoName J22 888 Phil Cooper 183 0:45:56 0:40:44 0:06:34 4.00

Race 2 - J22 Fleet - 8/31/19

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00, Course: LA 2, Wind strength: 2-3
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 J22 One Design NoName J22 1234 Joel Erickson 183 0:48:15 0:42:47 0:00:00 1.00
2 J22 One Design NoName J22 1057 Ted Lischer 183 0:49:37 0:44:00 0:01:22 2.00
3 J22 One Design NoName J22 1011 John Eaton 183 0:55:41 0:49:23 0:07:26 3.00
4 J22 One Design NoName J22 888 Phil Cooper 183 0:56:16 0:49:54 0:08:01 4.00

Race 1 - PHRF1 Fleet - 8/31/19

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: LA 2, Wind strength: 2-3
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 PHRF1 Centerboard NoName MC Scow 1772 Mark Marling 198 0:38:55 0:33:49 0:00:00 1.00
2 PHRF1 Centerboard NoName MC Scow 1145 Travis Towle 198 0:41:33 0:36:06 0:02:38 2.00
3 PHRF1 Centerboard No Name Thistle 3620 Jack Lischer 168 0:40:20 0:36:31 0:02:59 3.00
4 PHRF1 Centerboard No Name Thistle 3761 Tim Kelly 168 0:40:43 0:36:52 0:03:22 4.00
5 PHRF1 Centerboard NoName Flying Scot 5721 Larry Bigus 207 0:45:55 0:39:26 0:06:32 5.00
6 PHRF1 Centerboard Dog Meat Lightning 12424 Kenny Gall 192 0:45:02 0:39:27 0:06:26 6.00
7 PHRF1 Centerboard NoName Flying Scot 5025 Brian Bolin 207 0:47:37 0:40:53 0:08:14 7.00
8 PHRF1 Centerboard Retro Rocket Lightning 10682 Alex Walter 192 0:49:14 0:43:08 0:10:38 8.00
9 PHRF1 Centerboard No Name Thistle 3083 Evan Evane 168 0:47:53 0:43:21 0:10:32 9.00
10 PHRF1 Centerboard NoName Laser 10635 David Gibbin 216 1:01:12 0:51:56 0:21:21 10.00

Race 2 - PHRF1 Fleet - 8/31/19

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: LA 2, Wind strength: 2-3
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 PHRF1 Centerboard No Name Thistle 3761 Tim Kelly 168 0:45:51 0:41:30 0:00:00 1.00
2 PHRF1 Centerboard NoName MC Scow 1772 Mark Marling 198 0:47:49 0:41:33 0:00:03 2.00
3 PHRF1 Centerboard No Name Thistle 3620 Jack Lischer 168 0:46:43 0:42:18 0:00:52 3.00
4 PHRF1 Centerboard NoName MC Scow 1145 Travis Towle 198 0:53:10 0:46:12 0:05:24 4.00
5 PHRF1 Centerboard No Name Thistle 3083 Evan Evane 168 0:51:32 0:46:39 0:05:41 5.00
6 PHRF1 Centerboard NoName Flying Scot 5721 Larry Bigus 207 0:54:34 0:46:51 0:06:14 6.00
7 PHRF1 Centerboard Dog Meat Lightning 12424 Kenny Gall 192 0:55:33 0:48:40 0:08:10 7.00
8 PHRF1 Centerboard NoName Flying Scot 5025 Brian Bolin 207 0:58:12 0:49:58 0:09:52 8.00
9 PHRF1 Centerboard Retro Rocket Lightning 10682 Alex Walter 192 0:58:40 0:51:24 0:11:17 9.00
10 PHRF1 Centerboard NoName Laser 10635 David Gibbin 216 1:08:00 0:57:42 0:19:05 10.00

Race 1 - PHRF2 Fleet - 8/31/19

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00, Course: LA 2
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 PHRF2 Sport Boat Measure Twice Cut Once J70 1143 Robert Duff 117 0:33:21 0:32:30 0:00:00 1.00
2 PHRF2 Sport Boat Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 0:34:27 0:33:34 0:01:06 2.00
3 PHRF2 Sport Boat Green Onions J70 1041 Brad Stone 117 0:34:36 0:33:43 0:01:15 3.00
4 PHRF2 Sport Boat Utopia U20 182 Neal Barkley 144 0:36:30 0:34:11 0:01:48 4.00
5 PHRF2 Sport Boat Rhumb Runner Melges 24 786 Tim Bowman 93 0:34:07 0:34:29 0:01:58 5.50
5 PHRF2 Sport Boat Agility J80 341 Ron Wood 120 0:35:33 0:34:29 0:02:03 5.50
7 PHRF2 Sport Boat Bat at of Hell U20 16 Doc Filbirth 144 0:39:12 0:36:43 0:04:30 7.00

Race 2 - PHRF2 Fleet - 8/31/19

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00, Course: LA 2
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 PHRF2 Sport Boat Measure Twice Cut Once J70 1143 Robert Duff 117 0:46:02 0:44:52 0:00:00 1.00
2 PHRF2 Sport Boat Green Onions J70 1041 Brad Stone 117 0:46:15 0:45:04 0:00:13 2.00
3 PHRF2 Sport Boat Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 0:46:19 0:45:08 0:00:17 3.00
4 PHRF2 Sport Boat Utopia U20 182 Neal Barkley 144 0:48:51 0:45:45 0:00:57 4.00
5 PHRF2 Sport Boat Rhumb Runner Melges 24 786 Tim Bowman 93 0:45:41 0:46:11 0:01:18 5.00
6 PHRF2 Sport Boat Agility J80 341 Ron Wood 120 0:48:36 0:47:09 0:02:22 6.00
7 PHRF2 Sport Boat Bat at of Hell U20 16 Doc Filbirth 144 0:52:33 0:49:13 0:04:39 7.00

Race 1 - PHRF3 Fleet - 8/31/19

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00, Course: LA 2, Wind strength: 2-3
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 PHRF3 Keelboat 007 Merrit 22 007 Brian Nichols 216 0:41:33 0:35:15 0:00:00 1.00
2 PHRF3 Keelboat Hose Guys Hobie 33 33133 John Anderson 93 0:38:06 0:38:31 0:03:13 2.00
3 PHRF3 Keelboat Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 0:40:08 0:38:56 0:03:47 3.00

Race 2 - PHRF3 Fleet - 8/31/19

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00, Course: LA 2, Wind strength: 2-3
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 PHRF3 Keelboat 007 Merrit 22 007 Brian Nichols 216 0:51:50 0:43:59 0:00:00 1.00
2 PHRF3 Keelboat Hose Guys Hobie 33 33133 John Anderson 93 0:46:07 0:46:37 0:02:36 2.00
3 PHRF3 Keelboat Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 0:51:49 0:50:16 0:06:29 3.00

Race 1 - Sweet 16 Fleet - 8/31/19

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: LA 2, Wind strength: 2-3
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 Sweet 16 One Design NoName S/16 417 Alyssa & Lance Thomas 246 0:49:52 0:40:43 0:00:00 1.00
2 Sweet 16 One Design NoName S/16 804 Renee & Bob Asher 246 0:51:10 0:41:47 0:01:18 2.00
3 Sweet 16 One Design NoName S/16 1805 Fred Landford 246 0:51:11 0:41:48 0:01:19 3.00
4 Sweet 16 Centerboard NoName S/16 257 Sara Melling 246 0:55:29 0:45:18 0:05:37 4.00
5 Sweet 16 Centerboard NoName S/16 512 Art Matje 246 0:57:22 0:46:51 0:07:30 5.00

Race 2 - Sweet 16 Fleet - 8/31/19

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: LA 2, Wind strength: 2-3
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 Sweet 16 One Design NoName S/16 804 Renee & Bob Asher 246 0:56:39 0:46:16 0:00:00 1.00
2 Sweet 16 One Design NoName S/16 1805 Fred Landford 246 0:56:56 0:46:29 0:00:17 2.00
3 Sweet 16 One Design NoName S/16 417 Alyssa & Lance Thomas 246 0:57:35 0:47:01 0:00:56 3.00
4 Sweet 16 Centerboard NoName S/16 512 Art Matje 246 1:02:18 0:50:52 0:05:39 4.00
5 Sweet 16 Centerboard NoName S/16 257 Sara Melling 246 1:03:52 0:52:09 0:07:13 5.00

Race 1 - SanJuan21 Fleet - 8/31/19

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00, Course: LA 2, Wind strength: 2-3
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 SanJuan21 One Design Readily San Juan 21 1984 Rodney Johnson 252 0:45:39 0:37:00 0:00:00 1.00
2 SanJuan21 One Design NoName San Juan 21 2069 Art Caples 252 0:46:27 0:37:39 0:00:48 2.00
3 SanJuan21 One Design NoName San Juan 21 379 Dan Camp 252 0:46:29 0:37:40 0:00:50 3.00
4 SanJuan21 One Design NoName San Juan 21 1379 Jay Sawyer 252 0:50:24 0:40:51 0:04:45 4.00

Race 2 - SanJuan21 Fleet - 8/31/19

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00, Course: LA 2, Wind strength: 2-3
Rank Fleet Division Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 SanJuan21 One Design Readily San Juan 21 1984 Rodney Johnson 252 0:56:15 0:45:35 0:00:00 1.00
2 SanJuan21 One Design NoName San Juan 21 1379 Jay Sawyer 252 0:56:17 0:45:37 0:00:02 2.00
3 SanJuan21 One Design NoName San Juan 21 2069 Art Caples 252 0:57:22 0:46:30 0:01:07 3.00
4 SanJuan21 One Design NoName San Juan 21 379 Dan Camp 252 1:01:42 0:50:00 0:05:27 4.00

perryyachtclub.com

pycracing.tk

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com

www.000webhost.com