2019 Flood Series

Perry Yacht Club

Results are final as of 21:04 on October 16, 2019

Overall

Sailed: 12, Discards: 0, To count: 12, Rating system: PHRFTOT, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
R7
6/29/19
R8
6/29/19
R9
6/29/19
R10
7/13/19
R11
7/13/19
R12
7/13/19
Total Nett
1st ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 1.00 1.00 1.00 2.00 5.00 3.00 1.00 1.00 1.00 3.00 2.00 1.50 22.50 22.50
2nd ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 2.00 2.00 2.00 2.33 CBT 2.33 CBT 2.33 CBT 3.00 2.00 2.00 1.00 3.00 4.00 27.99 27.99
3rd ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 144 3.00 5.00 4.00 1.00 1.00 1.00 2.00 4.00 3.00 5.00 1.00 8.00 38.00 38.00
4th ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 4.00 4.00 3.00 5.00 3.00 7.00 DNF 3.72 CBT 3.72 CBT 3.72 CBT 2.00 4.00 1.50 44.66 44.66
5th ASYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 5.00 3.00 5.00 4.00 4.00 7.00 DNF 4.00 3.00 5.00 4.00 7.00 5.00 56.00 56.00
6th ASYM Bat Out of Hell U20 16 Doc Filbberth 144 6.00 6.00 6.00 6.00 6.00 4.00 6.00 7.00 7.00 8.00 6.00 7.00 75.00 75.00
7th ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 144 10.00 DNC 10.00 DNC 10.00 DNC 10.00 DNS 7.00 2.00 5.00 5.00 4.00 7.00 8.00 6.00 84.00 84.00
8th ASYM Rhumb Runner Melges 24 786 Tim Bowman 93 10.00 DNC 10.00 DNC 10.00 DNC 10.00 DNC 10.00 DNC 10.00 DNC 7.00 6.00 6.00 6.00 5.00 3.00 93.00 93.00
9th SYM Still Jammin J29 61 Terril Cook 120 10.00 DNC 10.00 DNC 10.00 DNC 3.00 2.00 10.00 DNS 10.00 DNC 10.00 DNC 10.00 DNC 10.00 DNC 10.00 DNC 10.00 DNC 105.00 105.00

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 30.58 0.29.00 0.00.00 1.00
2 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 30.38 0.29.43 0.00.44 2.00
3 ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 144 32.04 0.30.02 0.01.06 3.00
4 ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 31.04 0.30.16 0.01.18 4.00
5 ASYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 32.11 0.31.22 0.02.25 5.00
6 ASYM Bat Out of Hell U20 16 Doc Filbberth 144 35.16 0.33.02 0.04.18 6.00

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 58.03 0.54.22 0.00.00 1.00
2 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 56.56 0.55.14 0.00.53 2.00
3 ASYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 57.46 0.56.18 0.01.59 3.00
4 ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 58.12 0.56.43 0.02.25 4.00
5 ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 144 1.01.00 0.57.08 0.02.57 5.00
6 ASYM Bat Out of Hell U20 16 Doc Filbberth 144 1.06.00 1.01.49 0.07.57 6.00

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 38.59 0.36.31 0.00.00 1.00
2 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 38.04 0.36.56 0.00.26 2.00
3 ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 38.02 0.37.04 0.00.34 3.00
4 ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 144 39.52 0.37.20 0.00.53 4.00
5 ASYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 39.24 0.38.24 0.01.56 5.00
6 ASYM Bat Out of Hell U20 16 Doc Filbberth 144 43.01 0.40.17 0.04.02 6.00

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 144 49.29 0.46.21 0.00.00 1.00
2 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 50.00 0.46.50 0.00.31 2.00
3 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 CBT     2.33
4 SYM Still Jammin J29 61 Terril Cook 120 48.43 0.47.16 0.00.57 3.00
5 ASYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 49.06 0.47.51 0.01.33 4.00
6 ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 49.24 0.48.08 0.01.51 5.00
7 ASYM Bat Out of Hell U20 16 Doc Filbberth 144 56.50 0.53.14 0.07.21 6.00
8 ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 144 DNS     10.00

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 144 1.26.18 1.20.50 0.00.00 1.00
2 SYM Still Jammin J29 61 Terril Cook 120 1.24.49 1.22.17 0.01.30 2.00
3 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 CBT     2.33
4 ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 1.24.40 1.22.31 0.01.43 3.00
5 ASYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 1.25.09 1.22.59 0.02.12 4.00
6 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 1.28.47 1.23.09 0.02.29 5.00
7 ASYM Bat Out of Hell U20 16 Doc Filbberth 144 1.30.49 1.25.04 0.04.31 6.00
8 ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 144 1.34.15 1.28.16 0.07.57 7.00

R6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 144 51.57 0.48.39 0.00.00 1.00
2 ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 144 58.09 0.54.28 0.06.12 2.00
3 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 CBT     2.33
4 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 59.10 0.55.25 0.07.13 3.00
5 ASYM Bat Out of Hell U20 16 Doc Filbberth 144 102.48 1.36.17 0.50.51 4.00
6 ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 DNF     7.00
6 ASYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 DNF     7.00
8 SYM Still Jammin J29 61 Terril Cook 120 DNS     10.00

R7 - 6/29/19

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: I-2
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 0:39:49 0:37:18 0:00:00 1.00
2 ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 144 0:40:32 0:37:58 0:00:43 2.00
3 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 0:39:29 0:38:18 0:01:03 3.00
4 ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 CBT     3.72
5 ASYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 0:39:46 0:38:45 0:01:30 4.00
6 ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 144 0:41:36 0:38:58 0:01:47 5.00
7 ASYM Bat Out of Hell U20 16 Doc Filbberth 144 0:42:43 0:40:01 0:02:54 6.00
8 ASYM Rhumb Runner Melges 24 786 Tim Bowman 93 0:40:03 0:40:29 0:03:10 7.00

R8 - 6/29/19

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: I-2
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 0:42:33 0:39:51 0:00:00 1.00
2 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 0:41:34 0:40:20 0:00:29 2.00
3 ASYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 0:41:47 0:40:43 0:00:53 3.00
4 ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 CBT     3.72
5 ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 144 0:43:53 0:41:06 0:01:20 4.00
6 ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 144 0:44:30 0:41:41 0:01:57 5.00
7 ASYM Rhumb Runner Melges 24 786 Tim Bowman 93 0:41:16 0:41:43 0:01:51 6.00
8 ASYM Bat Out of Hell U20 16 Doc Filbberth 144 0:50:35 0:47:23 0:08:02 7.00

R9 - 6/29/19

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: I-2
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 0:25:06 0:23:31 0:00:00 1.00
2 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 0:24:50 0:24:06 0:00:36 2.00
3 ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 144 0:25:50 0:24:12 0:00:44 3.00
4 ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 CBT     3.72
5 ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 144 0:26:05 0:24:26 0:00:59 4.00
6 ASYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 0:25:28 0:24:49 0:01:21 5.00
7 ASYM Rhumb Runner Melges 24 786 Tim Bowman 93 0:26:00 0:26:17 0:02:45 6.00
8 ASYM Bat Out of Hell U20 16 Doc Filbberth 144 0:29:25 0:27:33 0:04:19 7.00

R10 - 7/13/19

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: I-2
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 0:54:08 0:52:31 0:00:00 1.00
2 ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 0:54:07 0:52:44 0:00:14 2.00
3 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 0:57:51 0:54:11 0:01:47 3.00
4 ASYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 0:57:34 0:56:06 0:03:41 4.00
5 ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 144 1:02:43 0:58:44 0:06:39 5.00
6 ASYM Rhumb Runner Melges 24 786 Tim Bowman 93 0:59:03 0:59:42 0:07:06 6.00
7 ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 144 1:04:20 1:00:15 0:08:16 7.00
8 ASYM Bat Out of Hell U20 16 Doc Filbberth 144 1:09:14 1:04:51 0:13:10 8.00

R11 - 7/13/19

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: I-2
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 144 0:56:26 0:52:51 0:00:00 1.00
2 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 0:56:35 0:53:00 0:00:09 2.00
3 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 0:55:21 0:53:42 0:00:52 3.00
4 ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 0:55:27 0:54:02 0:01:13 4.00
5 ASYM Rhumb Runner Melges 24 786 Tim Bowman 93 0:54:08 0:54:43 0:01:51 5.00
6 ASYM Bat Out of Hell U20 16 Doc Filbberth 144 0:59:17 0:55:31 0:02:51 6.00
7 ASYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 0:57:05 0:55:38 0:02:51 7.00
8 ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 144 1:02:58 0:58:58 0:06:32 8.00

R12 - 7/13/19

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: I-2
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 0:49:54 0:46:44 0:00:01 1.50
1 ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 0:47:57 0:46:44 0:00:00 1.50
3 ASYM Rhumb Runner Melges 24 786 Tim Bowman 93 0:46:48 0:47:19 0:00:35 3.00
4 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 0:49:36 0:48:07 0:01:26 4.00
5 ASYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 0:49:25 0:48:09 0:01:28 5.00
6 ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 144 0:52:36 0:49:16 0:02:43 6.00
7 ASYM Bat Out of Hell U20 16 Doc Filbberth 144 0:53:03 0:49:41 0:03:10 7.00
8 ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 144 0:53:42 0:50:18 0:03:49 8.00

Scoring codes used

CodeDescription Points
CBTCommittee Boat Varies
DNCDid not come to the starting area 10
DNFStarted but did not finish 7
DNSCame to the start area but did not start 10

perryyachtclub.com


Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com

www.000webhost.com