Commodore's Cup 2017 - By Fleet

Perry Yacht Club

Commodores Cup 2017 PROVISIONAL Results Posted at www.pycracing.tk

CB Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PHRFTOT, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName PHRFTOT Race 1 Race 2 Race 3 Total Nett
1st CB Lightning 12424 Kenny Gall 192 1.0 2.0 1.0 4.0 4.0
2nd CB Force 5 5 Ron Ferguson 242.4 2.0 1.0 4.0 7.0 7.0
3rd CB Sweet 16 488 Barry Skikne 247.2 4.0 4.0 2.0 10.0 10.0
4th CB Sweet 16 512 Art Matje 247.2 3.0 5.0 3.0 11.0 11.0
5th CB 420 420 Andrew Suddith 255.6 5.0 3.0 5.0 13.0 13.0
6th CB Precision 185 008 Paul Jones 211 6.0 6.0 7.0 DNC 19.0 19.0

MH Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PHRFTOT, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName PHRFTOT Race 1 Race 2 Race 3 Total Nett
1st MH NACRA 5.5 433 Ricardo Oben 71.472 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
2nd MH 20 Miracle 826 Blair Sutton 60 2.0 2.0 2.0 6.0 6.0
3rd MH Nacra F18 76 Brian Lee 57.6 3.0 3.0 4.0 DNF 10.0 10.0

Thistle Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PHRFTOT, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName PHRFTOT Race 1 Race 2 Race 3 Total Nett
1st Thistle Thistle 3761 Tim Kellley 168 1.0 1.0 3.0 5.0 5.0
2nd Thistle Thistle 3620 Erik Beier 168 2.0 2.0 1.0 5.0 5.0
3rd Thistle Thistle 3949 Robert Hyland 168 3.0 3.0 2.0 8.0 8.0
4th Thistle Thistle 3942 Jim Haddock 168 4.0 4.0 5.0 13.0 13.0
5th Thistle Thistle 2958 Greg Wolf 168 5.0 5.0 4.0 14.0 14.0

PHRF 1 Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PHRFTOT, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName PHRFTOT Race 1 Race 2 Race 3 Total Nett
1st PHRF 1 San Juan 21 1379 Jay Sawyer 252 1.0 2.0 3.0 6.0 6.0
2nd PHRF 1 Capri 25 15992 Chris Coope 186 3.0 4.0 1.0 8.0 8.0
3rd PHRF 1 Star 6366 Ted Lischer 150 6.0 DNS 1.0 2.0 9.0 9.0
4th PHRF 1 San Jaun 21 2276 Daniel Camp 252 2.0 3.0 4.0 9.0 9.0
5th PHRF 1 Hunter 216 216 Jack Lischer 216 6.0 DNF 5.0 6.0 DNF 17.0 17.0

PHRF 2 Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PHRFTOT, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName PHRFTOT Race 1 Race 2 Race 3 Total Nett
1st PHRF 2 J70 1024 Lynn Adkins 117 1.0 2.0 1.0 4.0 4.0
2nd PHRF 2 J70 1041 Bill McNally 117 2.0 1.0 2.0 5.0 5.0
3rd PHRF 2 J-80 341 Ron Wood 120 3.0 6.0 3.0 12.0 12.0
4th PHRF 2 J-29 166 Terrel Cook 120 4.0 3.0 5.0 12.0 12.0
5th PHRF 2 Hobie 33 33133 John Anderson 93 5.5 4.0 4.0 13.5 13.5
6th PHRF 2 J-29 50676 Steve Farrell 120 5.5 5.0 6.0 16.5 16.5

U20 Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PHRFTOT, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName PHRFTOT Race 1 Race 2 Race 3 Total Nett
1st U20 U20 21 Tim Porter 144 3.0 1.0 1.0 5.0 5.0
2nd U20 U20 53 Chris Chambers 144 1.0 3.0 3.0 7.0 7.0
3rd U20 U20 26 Mark Allen 144 2.0 7.0 2.0 11.0 11.0
4th U20 U20 38 Tac Boston 144 9.0 2.0 4.0 15.0 15.0
5th U20 U20 222 GregoryTravis 144 5.0 5.0 5.0 15.0 15.0
6th U20 U20 173 Keith Ziegler 144 4.0 6.0 8.0 18.0 18.0
7th U20 U20 17 Bill Mendel 144 8.0 4.0 7.0 19.0 19.0
8th U20 U20 19 Jim Ulatowski 144 6.0 9.0 6.0 21.0 21.0
9th U20 U20 78 Larry Bigus 144 7.0 8.0 10.0 25.0 25.0
10th U20 U20 182 Neal Barkley 144 10.0 10.0 9.0 29.0 29.0

Race 1 - CB Fleet

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 0:26:21
Rank Fleet Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 CB Lightning 12424 Kenny Gall 192 0:50:48 0:44:30 0:00:00 1.0
2 CB Force 5 5 Ron Ferguson 242.4 0:54:50 0:44:59 0:00:35 2.0
3 CB Sweet 16 512 Art Matje 247.2 0:58:21 0:47:35 0:03:46 3.0
4 CB Sweet 16 488 Barry Skikne 247.2 0:58:29 0:47:41 0:03:54 4.0
5 CB 420 420 Andrew Suddith 255.6 1:09:30 0:56:05 0:14:21 5.0
6 CB Precision 185 008 Paul Jones 211 1:10:25 1:00:09 0:18:19 6.0

Race 2 - CB Fleet

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 1:43:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 CB Force 5 5 Ron Ferguson 242.4 0:26:58 0:22:07 0:00:00 1.0
2 CB Lightning 12424 Kenny Gall 192 0:25:38 0:22:27 0:00:23 2.0
3 CB 420 420 Andrew Suddith 255.6 0:31:39 0:25:32 0:04:14 3.0
4 CB Sweet 16 488 Barry Skikne 247.2 0:32:23 0:26:24 0:05:15 4.0
5 CB Sweet 16 512 Art Matje 247.2 0:34:44 0:28:19 0:07:36 5.0
6 CB Precision 185 008 Paul Jones 211 0:36:35 0:31:15 0:10:41 6.0

Race 3 - CB Fleet

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 2:42:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 CB Lightning 12424 Kenny Gall 192 0:31:40 0:27:44 0:00:00 1.0
2 CB Sweet 16 488 Barry Skikne 247.2 0:34:43 0:28:18 0:00:42 2.0
3 CB Sweet 16 512 Art Matje 247.2 0:36:29 0:29:45 0:02:28 3.0
4 CB Force 5 5 Ron Ferguson 242.4 0:37:45 0:30:58 0:03:56 4.0
5 CB 420 420 Andrew Suddith 255.6 0:39:33 0:31:55 0:05:10 5.0
6 CB Precision 185 008 Paul Jones 211 DNC     7.0

Race 1 - MH Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:-02:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 MH NACRA 5.5 433 Ricardo Oben 71.472 0:41:55 0:43:50 0:00:00 1.0
2 MH 20 Miracle 826 Blair Sutton 60 0:46:10 0:49:12 0:05:01 2.0
3 MH Nacra F18 76 Brian Lee 57.6 0:47:15 0:50:33 0:06:16 3.0

Race 2 - MH Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1:03:02
Rank Fleet Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 MH NACRA 5.5 433 Ricardo Oben 71.472 0:37:58 0:39:43 0:00:00 1.0
2 MH 20 Miracle 826 Blair Sutton 60 0:37:19 0:39:46 0:00:03 2.0
3 MH Nacra F18 76 Brian Lee 57.6 0:37:51 0:40:29 0:00:44 3.0

Race 3 - MH Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1:50:30
Rank Fleet Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 MH NACRA 5.5 433 Ricardo Oben 71.472 1:02:32 1:05:24 0:00:00 1.0
2 MH 20 Miracle 826 Blair Sutton 60 1:24:03 1:29:34 0:22:40 2.0
3 MH Nacra F18 76 Brian Lee 57.6 DNF     4.0

Race 1 - Thistle Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 0:19:32
Rank Fleet Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 Thistle Thistle 3761 Tim Kellley 168 0:36:34 0:33:06 0:00:00 1.0
2 Thistle Thistle 3620 Erik Beier 168 0:43:21 0:39:15 0:06:47 2.0
3 Thistle Thistle 3949 Robert Hyland 168 0:46:08 0:41:46 0:09:34 3.0
4 Thistle Thistle 3942 Jim Haddock 168 0:47:34 0:43:04 0:11:00 4.0
5 Thistle Thistle 2958 Greg Wolf 168 0:47:51 0:43:19 0:11:17 5.0

Race 2 - Thistle Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1:23:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 Thistle Thistle 3761 Tim Kellley 168 0:40:48 0:36:56 0:00:00 1.0
2 Thistle Thistle 3620 Erik Beier 168 0:44:18 0:40:06 0:03:30 2.0
3 Thistle Thistle 3949 Robert Hyland 168 0:46:30 0:42:06 0:05:42 3.0
4 Thistle Thistle 3942 Jim Haddock 168 0:47:12 0:42:44 0:06:24 4.0
5 Thistle Thistle 2958 Greg Wolf 168 0:49:10 0:44:31 0:08:22 5.0

Race 3 - Thistle Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 2:35:50
Rank Fleet Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 Thistle Thistle 3620 Erik Beier 168 0:44:54 0:40:39 0:00:00 1.0
2 Thistle Thistle 3949 Robert Hyland 168 0:46:10 0:41:48 0:01:16 2.0
3 Thistle Thistle 3761 Tim Kellley 168 0:49:37 0:44:55 0:04:43 3.0
4 Thistle Thistle 2958 Greg Wolf 168 0:54:07 0:48:59 0:09:13 4.0
5 Thistle Thistle 3942 Jim Haddock 168 0:54:40 0:49:29 0:09:46 5.0

Race 1 - PHRF 1 Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 0:19:32
Rank Fleet Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 PHRF 1 San Juan 21 1379 Jay Sawyer 252 0:50:15 0:40:44 0:00:00 1.0
2 PHRF 1 San Jaun 21 2276 Daniel Camp 252 1:01:46 0:50:04 0:11:31 2.0
3 PHRF 1 Capri 25 15992 Chris Coope 186 70:04 1:01:53 0:23:57 3.0
4 PHRF 1 Star 6366 Ted Lischer 150 DNS     6.0
4 PHRF 1 Hunter 216 216 Jack Lischer 216 DNF     6.0

Race 2 - PHRF 1 Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1:23:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 PHRF 1 Star 6366 Ted Lischer 150 0:46:35 0:43:15 0:00:00 1.0
2 PHRF 1 San Juan 21 1379 Jay Sawyer 252 0:56:46 0:46:00 0:03:24 2.0
3 PHRF 1 San Jaun 21 2276 Daniel Camp 252 1:00:27 0:49:00 0:07:05 3.0
4 PHRF 1 Capri 25 15992 Chris Coope 186 62:28 0:55:10 0:13:29 4.0
5 PHRF 1 Hunter 216 216 Jack Lischer 216 1:05:30 0:55:35 0:14:31 5.0

Race 3 - PHRF 1 Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 2:35:50
Rank Fleet Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 PHRF 1 Capri 25 15992 Chris Coope 186 50:34 0:44:39 0:00:00 1.0
2 PHRF 1 Star 6366 Ted Lischer 150 0:51:04 0:47:25 0:02:58 2.0
3 PHRF 1 San Juan 21 1379 Jay Sawyer 252 1:02:53 0:50:58 0:07:47 3.0
4 PHRF 1 San Jaun 21 2276 Daniel Camp 252 1:06:23 0:53:48 0:11:17 4.0
5 PHRF 1 Hunter 216 216 Jack Lischer 216 DNF     6.0

Race 1 - PHRF 2 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:05:35
Rank Fleet Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 PHRF 2 J70 1024 Lynn Adkins 117 0:40:24 0:39:22 0:00:00 1.0
2 PHRF 2 J70 1041 Bill McNally 117 0:41:50 0:40:46 0:01:26 2.0
3 PHRF 2 J-80 341 Ron Wood 120 0:43:48 0:42:30 0:03:13 3.0
4 PHRF 2 J-29 166 Terrel Cook 120 0:45:13 0:43:52 0:04:38 4.0
5 PHRF 2 Hobie 33 33133 John Anderson 93 0:43:54 0:44:23 0:04:57 5.5
5 PHRF 2 J-29 50676 Steve Farrell 120 0:45:45 0:44:23 0:05:10 5.5

Race 2 - PHRF 2 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1:09:11
Rank Fleet Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 PHRF 2 J70 1041 Bill McNally 117 0:40:27 0:39:25 0:00:00 1.0
2 PHRF 2 J70 1024 Lynn Adkins 117 0:40:38 0:39:36 0:00:11 2.0
3 PHRF 2 J-29 166 Terrel Cook 120 0:42:06 0:40:51 0:01:28 3.0
4 PHRF 2 Hobie 33 33133 John Anderson 93 0:44:21 0:44:50 0:05:21 4.0
5 PHRF 2 J-29 50676 Steve Farrell 120 0:47:43 0:46:18 0:07:05 5.0
6 PHRF 2 J-80 341 Ron Wood 120 0:48:14 0:46:48 0:07:36 6.0

Race 3 - PHRF 2 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 2:05:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 PHRF 2 J70 1024 Lynn Adkins 117 0:43:35 0:42:28 0:00:00 1.0
2 PHRF 2 J70 1041 Bill McNally 117 0:44:23 0:43:15 0:00:48 2.0
3 PHRF 2 J-80 341 Ron Wood 120 0:49:44 0:48:15 0:05:57 3.0
4 PHRF 2 Hobie 33 33133 John Anderson 93 0:50:11 0:50:44 0:08:10 4.0
5 PHRF 2 J-29 166 Terrel Cook 120 0:52:40 0:51:06 0:08:53 5.0
6 PHRF 2 J-29 50676 Steve Farrell 120 0:55:03 0:53:24 0:11:16 6.0

Race 1 - U20 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:12:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 U20 U20 53 Chris Chambers 144 0:39:07 0:36:38 0:00:00 1.0
2 U20 U20 26 Mark Allen 144 0:39:38 0:37:07 0:00:31 2.0
3 U20 U20 21 Tim Porter 144 0:39:49 0:37:18 0:00:42 3.0
4 U20 U20 173 Keith Ziegler 144 0:40:21 0:37:48 0:01:14 4.0
5 U20 U20 222 GregoryTravis 144 0:40:28 0:37:54 0:01:21 5.0
6 U20 U20 19 Jim Ulatowski 144 0:40:31 0:37:57 0:01:24 6.0
7 U20 U20 78 Larry Bigus 144 0:41:27 0:38:49 0:02:20 7.0
8 U20 U20 17 Bill Mendel 144 0:41:35 0:38:57 0:02:28 8.0
9 U20 U20 38 Tac Boston 144 0:43:39 0:40:53 0:04:32 9.0
10 U20 U20 182 Neal Barkley 144 0:43:55 0:41:08 0:04:48 10.0

Race 2 - U20 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1:16:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 U20 U20 21 Tim Porter 144 0:38:29 0:36:03 0:00:00 1.0
2 U20 U20 38 Tac Boston 144 0:38:58 0:36:30 0:00:29 2.0
3 U20 U20 53 Chris Chambers 144 0:39:30 0:37:00 0:01:01 3.0
4 U20 U20 17 Bill Mendel 144 0:39:45 0:37:14 0:01:16 4.0
5 U20 U20 222 GregoryTravis 144 0:39:58 0:37:26 0:01:29 5.0
6 U20 U20 173 Keith Ziegler 144 0:39:59 0:37:27 0:01:30 6.0
7 U20 U20 26 Mark Allen 144 0:41:54 0:39:15 0:03:25 7.0
8 U20 U20 78 Larry Bigus 144 0:43:20 0:40:35 0:04:51 8.0
9 U20 U20 19 Jim Ulatowski 144 0:46:57 0:43:58 0:08:28 9.0
10 U20 U20 182 Neal Barkley 144 0:47:16 0:44:16 0:08:47 10.0

Race 3 - U20 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 2:13:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 U20 U20 21 Tim Porter 144 0:40:16 0:37:43 0:00:00 1.0
2 U20 U20 26 Mark Allen 144 0:41:06 0:38:30 0:00:50 2.0
3 U20 U20 53 Chris Chambers 144 0:41:12 0:38:35 0:00:56 3.0
4 U20 U20 38 Tac Boston 144 0:41:24 0:38:47 0:01:08 4.0
5 U20 U20 222 GregoryTravis 144 0:42:28 0:39:46 0:02:12 5.0
6 U20 U20 19 Jim Ulatowski 144 0:42:34 0:39:52 0:02:18 6.0
7 U20 U20 17 Bill Mendel 144 0:42:56 0:40:13 0:02:40 7.0
8 U20 U20 173 Keith Ziegler 144 0:43:32 0:40:46 0:03:16 8.0
9 U20 U20 182 Neal Barkley 144 0:45:08 0:42:16 0:04:52 9.0
10 U20 U20 78 Larry Bigus 144 0:45:52 0:42:58 0:05:36 10.0


pycracting.tk

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com