Series 2 2017

Perry Yacht Club

Results are final as of 7:50 on October 8, 2017

Overall

Sailed: 14, Discards: 6, To count: 8, Rating system: PHRFTOT, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT R1 R2 R3 R7 8/19 R8 8/19 R9 8/19 R4 8/26 R5 8/26 R6 8/26 R10 9/23 R11 9/23 R12 9/23 R13 9/30 R14 9/30 Total Nett
1st ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 (3.00) (2.00) (3.00) (2.00) 1.00 1.00 1.00 1.00 2.00 1.20 CBT 1.20 CBT 1.20 CBT (10.00 DNC) (10.00 DNC) 39.60 9.60
2nd ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 (4.00) (4.00) 1.00 (4.00) (4.00) (4.00) 2.00 2.00 1.00 (3.00) 1.00 2.00 1.00 1.00 34.00 11.00
3rd ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 1.00 (5.00) (4.00) 3.00 2.00 3.00 3.00 3.00 (4.00) 2.00 (6.00) (4.00) 3.00 (5.00) 48.00 20.00
4th SYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 (10.00 DNC) (10.00 DNC) (10.00 DNC) (10.00 DNC) (10.00 DNC) (10.00 DNC) 6.00 4.00 5.00 6.00 OCS 2.00 1.00 2.00 2.00 88.00 28.00
5th ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 144 3.60 CBT 3.60 CBT 3.60 CBT 1.00 3.00 (6.00) 5.00 5.00 (6.00) (10.00 DNS) (7.00) (6.00) 4.00 (6.00) 69.80 28.80
6th ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 144 (10.00 DNC) (10.00 DNC) (10.00 DNC) 5.00 5.00 2.00 4.00 6.00 3.00 (10.00 DNS) (10.00 DNS) (10.00 DNS) 4.17 CBT 4.17 CBT 93.34 33.34
7th SYM Hose Guys Hobie 33 33133 John Anderson 93 (5.00) 3.00 5.00 (7.00) (8.00) (8.00) 4.20 CBT 4.20 CBT 4.20 CBT 5.00 5.00 (7.00) (6.00) 3.00 74.60 33.60
8th SYM Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 (6.00) 6.00 2.00 (8.00) 6.00 (7.00) (7.00) (7.00) (7.00) 4.00 4.00 5.00 5.00 4.00 78.00 36.00
9th SYM Still Jammin J29 61 Terril Cook 120 (10.00 DNC) (10.00 DNC) (10.00 DNC) 6.00 7.00 5.00 (10.00 DNC) (10.00 DNC) (10.00 DNC) 1.00 3.00 3.00 10.00 DNC 10.00 DNC 105.00 45.00

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 30:43 0:29:48 0:00:00 1.00
2 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 32:41 0:30:37 0:00:52 3.00
3 ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 144 CBT 0.30.09 0.00.22 3.60
4 ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 31:57 0:31:08 0:01:22 4.00
5 SYM Hose Guys Hobie 33 33133 John Anderson 93 33:00 0:33:22 0:03:31 5.00
6 SYM Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 35:53 0:34:49 0:05:10 6.00

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 57:59 0:54:18 0:08:34 2.00
2 SYM Hose Guys Hobie 33 33133 John Anderson 93 54:07 0:54:42 0:08:20 3.00
3 ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 144 CBT 0:46:17 0:00:00 3.60
4 ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 56:15 0:54:49 0:08:45 4.00
5 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 57:10 0:55:28 0:09:28 5.00
6 SYM Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 60:20 0:58:32 0:12:38 6.00

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 35:31 0:34:37 0:00:00 1.00
2 SYM Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 37:45 0:36:37 0:02:04 2.00
3 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 39:20 0:36:50 0:02:23 3.00
4 ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 144 CBT 0:46:25 0:12:37 3.60
5 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 38:44 0:37:35 0:03:03 4.00
6 SYM Hose Guys Hobie 33 33133 John Anderson 93 40:02 0:40:28 0:05:48 5.00

R7 8/19

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 144 16:59 0:15:54 0:00:00 1.00
2 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 17:40 0:16:33 0:00:41 2.00
3 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 17:08 0:16:37 0:00:44 3.00
4 ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 17:21 0:16:54 0:01:02 4.00
5 ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 144 18:15 0:17:06 0:01:16 5.00
6 SYM Still Jammin J29 61 Terril Cook 120 18:31 0:17:58 0:02:07 6.00
7 SYM Hose Guys Hobie 33 33133 John Anderson 93 20:21 0:20:34 0:04:37 7.00
8 SYM Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 26:12 0:25:25 0:09:48 8.00

R8 8/19

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 46:48 0:43:50 0:00:00 1.00
2 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 47:48 0:46:22 0:02:37 2.00
3 ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 144 50:24 0:47:12 0:03:36 3.00
4 ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 49:31 0:48:15 0:04:32 4.00
5 ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 144 51:43 0:48:26 0:04:55 5.00
6 SYM Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 53:00 0:51:25 0:07:49 6.00
7 SYM Still Jammin J29 61 Terril Cook 120 54:51 0:53:13 0:09:40 7.00
8 SYM Hose Guys Hobie 33 33133 John Anderson 93 56:15 0:56:52 0:12:53 8.00

R9 8/19

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 30:07 0:28:12 0:00:00 1.00
2 ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 144 31:17 0:29:18 0:01:10 2.00
3 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 31:32 0:30:36 0:02:27 3.00
4 ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 31:39 0:30:51 0:02:42 4.00
5 SYM Still Jammin J29 61 Terril Cook 120 33:43 0:32:43 0:04:38 5.00
6 ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 144 35:00 0:32:47 0:04:53 6.00
7 SYM Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 35:19 0:34:16 0:06:14 7.00
8 SYM Hose Guys Hobie 33 33133 John Anderson 93 38:32 0:38:57 0:10:38 8.00

R4 8/26

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 1:14:09 1:09:27 0:00:00 1.00
2 ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 1:13:15 1:11:23 0:01:59 2.00
3 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 1:13:53 1:11:41 0:02:18 3.00
4 ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 144 1:18:15 1:13:17 0:04:06 4.00
5 SYM Hose Guys Hobie 33 33133 John Anderson 93 CBT     4.20
6 ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 144 1:18:31 1:13:32 0:04:22 5.00
7 SYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 1:16:03 1:14:07 0:04:47 6.00
8 SYM Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 1:18:41 1:16:20 0:07:06 7.00

R5 8/26

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 38:55 0:36:27 0:00:00 1.00
2 ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 38:41 0:37:42 0:01:17 2.00
3 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 38:56 0:37:46 0:01:22 3.00
4 SYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 39:30 0:38:30 0:02:06 4.00
5 SYM Hose Guys Hobie 33 33133 John Anderson 93 CBT     4.20
6 ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 144 41:15 0:38:38 0:02:20 5.00
7 ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 144 42:23 0:39:42 0:03:28 6.00
8 SYM Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 45:23 0:44:02 0:07:49 7.00

R6 8/26

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 47:45 0:46:32 0:00:00 1.00
2 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 50:25 0:47:13 0:00:44 2.00
3 ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 144 50:53 0:47:39 0:01:12 3.00
4 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 49:15 0:47:47 0:01:17 4.00
5 SYM Hose Guys Hobie 33 33133 John Anderson 93 CBT     4.20
6 SYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 49:33 0:48:17 0:01:48 5.00
7 ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 144 52:00 0:48:42 0:02:19 6.00
8 SYM Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 53:56 0:52:19 0:05:58 7.00

R10 9/23

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 SYM Still Jammin J29 61 Terril Cook 120 50:14 0:48:44 0:00:00 1.00
2 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 CBT     1.20
3 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 51:01 0:49:30 0:00:47 2.00
4 ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 51:23 0:50:04 0:01:22 3.00
5 SYM Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 53:38 0:52:02 0:03:24 4.00
6 SYM Hose Guys Hobie 33 33133 John Anderson 93 53:42 0:54:17 0:05:29 5.00
7 SYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 OCS     6.00
8 ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 144 DNS     10.00
8 ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 144 DNS     10.00

R11 9/23

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 50:46 0:49:28 0:00:00 1.00
2 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 CBT     1.20
3 SYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 51:07 0:49:49 0:00:21 2.00
4 SYM Still Jammin J29 61 Terril Cook 120 53:12 0:51:37 0:02:12 3.00
5 SYM Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 54:20 0:52:43 0:03:20 4.00
6 SYM Hose Guys Hobie 33 33133 John Anderson 93 53:04 0:53:39 0:04:08 5.00
7 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 55:55 0:54:15 0:04:55 6.00
8 ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 144 1:00:02 0:56:14 0:07:13 7.00
9 ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 144 DNS     10.00

R12 9/23

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 SYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 51:01 0:49:43 0:00:00 1.00
2 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 CBT     1.20
3 ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 52:19 0:50:59 0:01:18 2.00
4 SYM Still Jammin J29 61 Terril Cook 120 53:07 0:51:32 0:01:52 3.00
5 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 53:51 0:52:15 0:02:36 4.00
6 SYM Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 56:34 0:54:53 0:05:19 5.00
7 ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 144 59:28 0:55:42 0:06:23 6.00
8 SYM Hose Guys Hobie 33 33133 John Anderson 93 55:42 0:56:18 0:06:31 7.00
9 ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 144 DNS     10.00

R13 9/30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 0:38:21 0:37:22 0:00:00 1.00
2 SYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 0:39:06 0:38:06 0:00:45 2.00
3 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 0:42:40 0:41:24 0:04:09 3.00
4 ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 144 0:44:28 0:41:39 0:04:34 4.00
5 ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 144 CBT     4.17
6 SYM Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 0:44:28 0:43:08 0:05:57 5.00
7 SYM Hose Guys Hobie 33 33133 John Anderson 93 0:44:19 0:44:48 0:07:21 6.00

R14 9/30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 39:39 0:38:38 0:00:00 1.00
2 SYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 40:52 0:39:50 0:01:13 2.00
3 SYM Hose Guys Hobie 33 33133 John Anderson 93 40:26 0:40:52 0:02:13 3.00
4 SYM Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 42:45 0:41:28 0:02:55 4.00
5 ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 144 CBT     4.17
6 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 44:00 0:42:41 0:04:10 5.00
7 ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 144 47:58 0:44:56 0:06:43 6.00

Scoring codes used

CodeDescription Points
CBTCommittee Boat Varies
DNCDid not come to the starting area 10
DNSCame to the start area but did not start 10
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 6

perryyachtclub.com


Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com