2019 Series 2

Perry Yacht Club

Results are final as of 21:25 on October 16, 2019

Overall

Sailed: 15, Discards: 3, To count: 12, Rating system: PHRFTOT, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Race 10 Race 11 Race 12 Race 13 Race 15 Race 16 Total Nett
1st ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 (2.00) 1.00 1.11 CBT 1.11 CBT 1.11 CBT 1.00 1.00 1.00 1.00 1.00 2.00 (5.00 DNF) (6.00 DNS) 1.00 1.00 26.33 13.33
2nd ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 1.00 (3.00) 1.00 2.00 1.00 2.00 2.00 2.00 2.00 (4.00) 1.00 3.00 (4.00 DNF) 2.00 3.00 33.00 22.00
3rd ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 3.00 2.00 3.00 1.00 2.00 3.00 3.00 3.00 (4.00) 3.00 (5.00) 2.00 1.00 (4.00) 2.00 41.00 28.00
4th ASYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 (4.00) 4.00 2.00 3.00 3.00 4.00 4.00 4.00 3.00 2.00 3.00 (6.00 DNC) (6.00 DNC) 3.20 CBT 3.20 CBT 54.40 38.40
5th SYM Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 (6.00 DNC) (6.00 DNC) 4.00 4.00 4.00 (5.00) 5.00 5.00 5.00 5.00 4.00 1.00 2.00 3.00 4.00 63.00 46.00
  ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 144           CBT CBT CBT                  
  SYM Still Jammin J29 61 Terril Cook 120 CBT CBT                              
  ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 144                       CBT CBT        
  SYM Hose Guys Hobie 33 33133 John Anderson 93                                  
  ASYM Measure Twice Cut Once J70 1143 Mary Lee Duff 117                 DNS                
  SYM Arcturus Capri 30 18090 Kendall Talley 117                                  
  ASYM Bat Out of Hell U20 16 Doc Filbberth 144               DNF                  
  ASYM Rhumb Runner Melges 24 786 Tim Bowman 93   OCS             CBT CBT CBT            

Race 1 - 7/20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: I-2, Wind dir: 180, Ave wind: 17 kts
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
  ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 144 1:09:23      
  SYM Still Jammin J29 61 Terril Cook 120 CBT      
  ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 144 1:04:21      
  ASYM Rhumb Runner Melges 24 786 Tim Bowman 93 1:09:38      
1 ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 0:59:13 0:57:42 0:00:00 1.00
2 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 1:01:58 0:58:02 0:00:21 2.00
3 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 1:00:07 0:58:19 0:00:38 3.00
4 ASYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 1:01:25 0:59:51 0:02:12 4.00

Race 2 - 7/20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: I-2, Wind dir: 200, Ave wind: 17 kts
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
  ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 144 0:56:37      
  SYM Still Jammin J29 61 Terril Cook 120 CBT      
  ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 144 0:49:57      
  ASYM Rhumb Runner Melges 24 786 Tim Bowman 93 OCS      
1 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 0:50:13 0:47:02 0:00:00 1.00
2 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 0:48:52 0:47:24 0:00:23 2.00
3 ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 0:49:04 0:47:49 0:00:48 3.00
4 ASYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 0:50:17 0:49:00 0:02:01 4.00

Race 3 - 8/10

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: I-2, Wind dir: 180, Ave wind: 8 kts
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
  ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 144 0:56:20      
1 ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 0:53:36 0:52:14 0:00:00 1.00
2 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 CBT     1.11
3 ASYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 0:55:21 0:53:56 0:01:45 2.00
4 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 0:57:36 0:55:53 0:03:46 3.00
5 SYM Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 1:07:56 1:05:54 0:14:06 4.00

Race 4 - 8/10

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: I-2, Wind dir: 180, Ave wind: 7 kts
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
  ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 144 0:47:49      
1 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 0:46:47 0:45:23 0:00:00 1.00
2 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 CBT     1.11
3 ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 0:47:03 0:45:51 0:00:29 2.00
4 ASYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 0:47:43 0:46:30 0:01:09 3.00
5 SYM Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 0:52:05 0:50:32 0:05:18 4.00

Race 5 - 8/10

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: I-2, Wind dir: 200, Ave wind: 17 kts
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
  ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 144 0:50:35      
1 ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 0:47:02 0:45:50 0:00:00 1.00
2 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 CBT     1.11
3 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 0:47:29 0:46:04 0:00:14 2.00
4 ASYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 0:47:22 0:46:10 0:00:20 3.00
5 SYM Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 0:53:58 0:52:21 0:06:43 4.00

Race 6 - 8/17

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: I-2, Wind dir: 180, Ave wind: 17 kts
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
  ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 144 CBT      
  ASYM Bat Out of Hell U20 16 Doc Filbberth 144 0:52:35      
1 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 0:42:34 0:39:52 0:00:00 1.00
2 ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 0:41:43 0:40:39 0:00:48 2.00
3 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 0:42:54 0:41:37 0:01:48 3.00
4 ASYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 0:43:04 0:41:58 0:02:09 4.00
5 SYM Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 0:47:12 0:45:47 0:06:06 5.00

Race 7 - 8/17

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: I-2, Wind dir: 180, Ave wind: 17 kts
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
  ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 144 CBT      
  ASYM Bat Out of Hell U20 16 Doc Filbberth 144 0:49:54      
1 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 0:46:27 0:43:30 0:00:00 1.00
2 ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 0:45:49 0:44:39 0:01:10 2.00
3 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 0:46:42 0:45:18 0:01:51 3.00
4 ASYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 0:47:45 0:46:32 0:03:06 4.00
5 SYM Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 0:50:01 0:48:31 0:05:10 5.00

Race 8 - 8/17

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: I-2, Wind dir: 180, Ave wind: 17 kts
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
  ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 144 CBT      
  ASYM Bat Out of Hell U20 16 Doc Filbberth 144 DNF      
1 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 0:47:16 0:44:16 0:00:00 1.00
2 ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 0:47:47 0:46:34 0:02:21 2.00
3 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 0:48:32 0:47:05 0:02:54 3.00
4 ASYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 0:48:41 0:47:27 0:03:15 4.00
5 SYM Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 0:52:05 0:50:32 0:06:27 5.00

Race 9 - 9/7

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: I-2, Wind dir: 180, Ave wind: 17 kts
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
  SYM Hose Guys Hobie 33 33133 John Anderson 93 0:47:19      
  ASYM Measure Twice Cut Once J70 1143 Mary Lee Duff 117 DNS      
  ASYM Rhumb Runner Melges 24 786 Tim Bowman 93 CBT      
1 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 0:44:23 0:41:34 0:00:00 1.00
2 ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 0:43:59 0:42:52 0:01:20 2.00
3 ASYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 0:44:06 0:42:59 0:01:27 3.00
4 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 0:45:09 0:43:48 0:02:18 4.00
5 SYM Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 0:46:46 0:45:22 0:03:55 5.00

Race 10 - 9/7

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: I-2, Wind dir: 180, Ave wind: 17 kts
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
  SYM Hose Guys Hobie 33 33133 John Anderson 93 0:48:46      
  ASYM Measure Twice Cut Once J70 1143 Mary Lee Duff 117 0:44:56      
  ASYM Rhumb Runner Melges 24 786 Tim Bowman 93 CBT      
1 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 0:45:23 0:42:30 0:00:00 1.00
2 ASYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 0:45:57 0:44:47 0:02:20 2.00
3 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 0:46:57 0:45:33 0:03:08 3.00
4 ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 0:47:48 0:46:35 0:04:11 4.00
5 SYM Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 0:49:14 0:47:46 0:05:25 5.00

Race 11 - 9/7

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: I-2, Wind dir: 180, Ave wind: 17 kts
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
  SYM Hose Guys Hobie 33 33133 John Anderson 93 0:44:49      
  ASYM Measure Twice Cut Once J70 1143 Mary Lee Duff 117 0:41:15      
  ASYM Rhumb Runner Melges 24 786 Tim Bowman 93 CBT      
1 ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 0:41:59 0:40:55 0:00:00 1.00
2 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 0:43:54 0:41:07 0:00:13 2.00
3 ASYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 0:44:05 0:42:58 0:02:06 3.00
4 SYM Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 0:44:19 0:43:00 0:02:09 4.00
5 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 0:44:38 0:43:18 0:02:28 5.00

Race 12 - 9/21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: I-2, Wind dir: 175, Ave wind: 14-20 knts
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
  ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 144 CBT      
1 SYM Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 0:39:36 0:38:25 0:00:00 1.00
2 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 0:40:47 0:39:34 0:01:11 2.00
3 ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 0:41:06 0:40:03 0:01:41 3.00
4 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 DNF     5.00

Race 13 - 9/21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: I-2, Wind dir: 175, Ave wind: 17-25 kts
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
  ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 144 CBT      
1 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 0:39:25 0:38:14 0:00:00 1.00
2 SYM Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 0:42:00 0:40:45 0:02:35 2.00
3 ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 DNF     4.00
4 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 DNS     6.00

Race 15 - 10/5

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: I-2, Wind dir: 270, Ave wind: 12 kts
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
  ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 144 0:43:05      
1 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 0:41:40 0:39:01 0:41:40 1.00
2 ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 0:42:16 0:41:11 0:42:16 2.00
3 SYM Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 0:44:13 0:42:54 0:44:13 3.00
4 ASYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 CBT 0:00:00 0:00:00 3.20
5 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 0:44:57 0:43:36 0:44:57 4.00

Race 16 - 10/5

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: I-2, Wind dir: 305, Ave wind: 17 kts
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
  ASYM Utopia U20 182 Neal Barkley 144 0:51:18      
1 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 0:49:27 0:46:19 0:00:00 1.00
2 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 0:48:50 0:47:23 0:01:06 2.00
3 ASYM Alacrity J70 1024 Lynn Adkins 117 0:48:38 0:47:24 0:01:06 3.00
4 ASYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 CBT     3.20
5 SYM Miss Juli J29 50676 Farrell/Vermeer 120 0:50:55 0:49:24 0:03:11 4.00

Scoring codes used

CodeDescription Points
CBTCommittee Boat Varies
DNCDid not come to the starting area 6
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start Varies
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 0

perryyachtclub.com

pycracing.tk

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com