PYC Commodore's Cup 2020

Perry Yacht Club

Results are final as of 15:52 on September 10, 2020

Centerboard Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PHRFTOT, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club SkipperName CrewName Rating Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Total Nett
1st Centerboard     Thistle 3742 Jacomo Sailing Club Blair Dryden   168 4.00 1.00 1.00 1.00 1.00 (7.00 DNC) 15.00 8.00
2nd Centerboard   DOGMEAT Lightning 12424 Perry Yacht Club Kenny Gall   192 1.00 (3.00) 3.00 2.00 3.00 1.00 13.00 10.00
3rd Centerboard   Air Apparent Laser 10635 Jacomo Sailing Club David Gibbin   216 2.00 2.00 2.00 3.00 2.00 (7.00 DNC) 18.00 11.00
4th Centerboard   Tiffany&Co Laser M 11939 Johnson Co Sail Soc Rod Holcomb   249 3.00 5.00 4.00 (7.00 OCS) 4.00 7.00 DNC 30.00 23.00
5th Centerboard     Victoria 18 817291 Shawnee Yacht Club James Tompkins Matthew Tompkins 312 (7.00 RET) 7.00 DNC 5.00 4.00 5.00 7.00 DNC 35.00 28.00
6th Centerboard   KU 11 Club 420 KU 11 KU     255 5.00 4.00 (7.00 DNC) 7.00 DNC 7.00 DNC 7.00 DNC 37.00 30.00

J-22 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PHRFTOT, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club SkipperName CrewName Rating Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Total Nett
1st J-22   Bad Pony J-22 1578 Louisville Sailing Club Scott Binzer Todd McBee 177 (2.00) 1.00 1.00 2.00 2.00 2.00 10.00 8.00
2nd J-22   Zulu Time J-22 1050 WLYC Dave Ebbrecht   177 1.00 2.00 4.00 1.00 (5.00) 3.00 16.00 11.00
3rd J-22   Juicy J-22 788 Jacomo Sailing Club and Perry Yacht Club Alyssa Thomas Lance Thomas
Zane Yoder
177 3.00 4.00 (5.00) 5.00 3.00 1.00 21.00 16.00
4th J-22   Pure Energy 2 J-22 1234 Kill Creek YC Joel Erickson   177 4.00 (5.00) 3.00 4.00 1.00 4.00 21.00 16.00
5th J-22   Humbucker J-22 964 Perry Yacht Club Ted Lischer Nancy Lischer 177 5.00 3.00 2.00 3.00 4.00 (9.00 DNC) 26.00 17.00
6th J-22   Bad Pony J-22 1011 Lake Stockton Yacht Club John Eaton   177 (6.00) 6.00 6.00 6.00 6.00 5.00 35.00 29.00
7th J-22   J-hawker J-22 839 Perry Yacht Club Jack Lischer   177 7.00 7.00 8.00 7.00 (9.00 OCS) 9.00 DNC 47.00 38.00
8th J-22   Sweet Baby J J-22 216 Lake Stockton Yacht Club Phil Cooper Stephanie Cooper 177 (9.00 DNC) 8.00 7.00 9.00 DNC 9.00 DNC 9.00 DNC 51.00 42.00

Multihull Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Rating system: PHRFTOT, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club SkipperName CrewName Rating Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Nett
1st Multihull   Full Tilt Tornado US746 Perry Yacht Club Ron Holm Angie Pickman 54 1.00 1.00 1.00 1.00 1.00 5.00 5.00

PHRF 1 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PHRFTOT, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club SkipperName CrewName Rating Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Total Nett
1st PHRF 1   Agility J-80 USA 341 Perry Yacht Club Ron Wood Patrick Carr
Chris Ross
Patrick Kershaw
120 (3.00) 2.00 2.00 1.00 3.00 1.00 12.00 9.00
2nd PHRF 1   Nick + Nora J-70 1024 Perry Yacht Club Lynn Adkins Linda Lighton 117 1.00 4.00 1.00 3.00 2.00 (6.00 DNC) 17.00 11.00
3rd PHRF 1   Fast Lane U20 17 Perry Yacht Club William Mendel James Mendel
Matt Gatewood
144 2.00 1.00 3.00 (6.00 OCS) 1.00 6.00 DNC 19.00 13.00
4th PHRF 1   Green Onions J-70 1041 Perry Yacht Club Bill McNally Bradley Stowe
Jim Haddock
117 (4.00) 3.00 4.00 2.00 4.00 2.00 19.00 15.00
5th PHRF 1   oie etre Jammin' duex Beneteau 305 JAM Fixed Prop 1305 Perry Yacht Club Terril Cook   183 5.00 5.00 5.00 (6.00 OCS) 6.00 DNF 6.00 DNF 33.00 27.00

PHRF 2 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PHRFTOT, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club SkipperName CrewName Rating Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Total Nett
1st PHRF 2   Usain Boat Melges 24 552 LSYC Mike Spurgeon Bryan Nichols
Seth Ritter
Neil Battrum
93 (2.00) 2.00 1.00 1.00 2.00 1.00 9.00 7.00
2nd PHRF 2   Missy Elliott 770 2 Oklahoma City Boat Club Alistair Charlton   114 1.00 1.00 (2.00) 2.00 1.00 2.00 9.00 7.00
3rd PHRF 2   Fat Bottom Girl Viper 640 21 Jacomo Jay Jensen   102 (3.00) 3.00 3.00 3.00 3.00 3.00 18.00 15.00
4th PHRF 2   The Boss Carrera 290 2916 Perry Yacht Club Gary Morrow Matt Morrow
Matthew Carolan
Bill Schimpf
Thom Eis
99 4.00 4.00 4.00 (5.00 DNC) 5.00 DNC 5.00 DNC 27.00 22.00

Sweet 16 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PHRFTOT, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club SkipperName CrewName Rating Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Total Nett
1st Sweet 16   Lusty Daze Sweet 16 1805 Jacomo Sailing Club Fred Langford   246 2.00 4.00 1.00 1.00 1.00 (6.00 DNC) 15.00 9.00
2nd Sweet 16   North Coast Sweet 16 415 Lake Quivira Steve Greene Evann Greene 246 1.00 1.00 3.00 3.00 2.00 (6.00 DNC) 16.00 10.00
3rd Sweet 16   Sla'inta Mhath Sweet 16 345 Jacomo Wes Ory   246 4.00 2.00 4.00 2.00 3.00 (6.00 DNC) 21.00 15.00
4th Sweet 16   Arriba! Sweet 16 804 Jacomo Sailing Club Bob Asher Renee Asher 246 3.00 3.00 2.00 4.00 4.00 (6.00 DNC) 22.00 16.00
5th Sweet 16     Sweet 16 512 Independant Art Matje   246 5.00 5.00 5.00 5.00 5.00 (6.00 RET) 31.00 25.00

Race 1 - Centerboard Fleet - 9/5/2020

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:00:05, Course: LA 2, Wind strength: 2-3
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club SkipperName CrewName Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 Centerboard   DOGMEAT Lightning 12424 Perry Yacht Club Kenny Gall   192 0:55:46 0:48:51 0:00:00 1.00
2 Centerboard   Air Apparent Laser 10635 Jacomo Sailing Club David Gibbin   216 0:59:38 0:50:36 0:02:04 2.00
3 Centerboard   Tiffany&Co Laser M 11939 Johnson Co Sail Soc Rod Holcomb   249 1:09:32 0:56:34 0:09:29 3.00
4 Centerboard     Thistle 3742 Jacomo Sailing Club Blair Dryden   168 1:06:08 0:59:52 0:12:10 4.00
5 Centerboard   KU 11 Club 420 KU 11 KU     255 1:19:01 1:03:48 0:18:31 5.00
6 Centerboard     Victoria 18 817291 Shawnee Yacht Club James Tompkins Matthew Tompkins 312 RET     7.00

Race 2 - Centerboard Fleet - 9/5/2020

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:40:00, Course: LA 2, Wind strength: 2-3
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club SkipperName CrewName Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 Centerboard     Thistle 3742 Jacomo Sailing Club Blair Dryden   168 0:26:06 0:23:38 0:00:00 1.00
2 Centerboard   Air Apparent Laser 10635 Jacomo Sailing Club David Gibbin   216 0:32:28 0:27:33 0:04:37 2.00
3 Centerboard   DOGMEAT Lightning 12424 Perry Yacht Club Kenny Gall   192 0:31:54 0:27:57 0:04:56 3.00
4 Centerboard   KU 11 Club 420 KU 11 KU     255 0:35:21 0:28:33 0:06:05 4.00
5 Centerboard   Tiffany&Co Laser M 11939 Johnson Co Sail Soc Rod Holcomb   249 0:38:54 0:31:39 0:09:51 5.00

Race 3 - Centerboard Fleet - 9/5/2020

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:53:00, Course: LA 2, Wind strength: 2-3
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club SkipperName CrewName Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 Centerboard     Thistle 3742 Jacomo Sailing Club Blair Dryden   168 0:27:21 0:24:46 0:00:00 1.00
2 Centerboard   Air Apparent Laser 10635 Jacomo Sailing Club David Gibbin   216 0:33:37 0:28:32 0:04:26 2.00
3 Centerboard   DOGMEAT Lightning 12424 Perry Yacht Club Kenny Gall   192 0:32:40 0:28:37 0:04:24 3.00
4 Centerboard   Tiffany&Co Laser M 11939 Johnson Co Sail Soc Rod Holcomb   249 0:36:40 0:29:50 0:06:14 4.00
5 Centerboard     Victoria 18 817291 Shawnee Yacht Club James Tompkins Matthew Tompkins 312 0:53:13 0:40:08 0:20:23 5.00

Race 4 - Centerboard Fleet - 9/5/2020

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:55:03, Course: LA 2, Wind strength: 2-3
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club SkipperName CrewName Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 Centerboard     Thistle 3742 Jacomo Sailing Club Blair Dryden   168 0:24:45 0:22:24 0:00:00 1.00
2 Centerboard   DOGMEAT Lightning 12424 Perry Yacht Club Kenny Gall   192 0:27:57 0:24:29 0:02:22 2.00
3 Centerboard   Air Apparent Laser 10635 Jacomo Sailing Club David Gibbin   216 0:31:51 0:27:02 0:05:27 3.00
4 Centerboard     Victoria 18 817291 Shawnee Yacht Club James Tompkins Matthew Tompkins 312 0:41:55 0:31:36 0:12:12 4.00
5 Centerboard   Tiffany&Co Laser M 11939 Johnson Co Sail Soc Rod Holcomb   249 OCS     7.00

Race 5 - Centerboard Fleet - 9/5/2020

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 16:51:00, Course: LA 2, Wind strength: 2-3
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club SkipperName CrewName Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 Centerboard     Thistle 3742 Jacomo Sailing Club Blair Dryden   168 0:24:26 0:22:07 0:00:00 1.00
2 Centerboard   Air Apparent Laser 10635 Jacomo Sailing Club David Gibbin   216 0:30:00 0:25:27 0:03:56 2.00
3 Centerboard   DOGMEAT Lightning 12424 Perry Yacht Club Kenny Gall   192 0:30:11 0:26:26 0:04:56 3.00
4 Centerboard   Tiffany&Co Laser M 11939 Johnson Co Sail Soc Rod Holcomb   249 0:34:00 0:27:40 0:06:49 4.00
5 Centerboard     Victoria 18 817291 Shawnee Yacht Club James Tompkins Matthew Tompkins 312 0:48:54 0:36:52 0:19:34 5.00

Race 6 - Centerboard Fleet - 9/6/2020

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:00:00, Course: LA 2, Wind strength: 2-3
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club SkipperName CrewName Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 Centerboard   DOGMEAT Lightning 12424 Perry Yacht Club Kenny Gall   192 0:51:38 0:45:14 0:00:00 1.00

Race 1 - J-22 Fleet - 9/5/2020

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12:05:05, Course: LA 2, Wind strength: 2-3
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club SkipperName CrewName Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 J-22   Zulu Time J-22 1050 WLYC Dave Ebbrecht   177 0:50:21 0:45:01 0:00:00 1.00
2 J-22   Bad Pony J-22 1578 Louisville Sailing Club Scott Binzer Todd McBee 177 0:50:43 0:45:21 0:00:22 2.00
3 J-22   Juicy J-22 788 Jacomo Sailing Club and Perry Yacht Club Alyssa Thomas Lance Thomas
Zane Yoder
177 0:50:48 0:45:25 0:00:27 3.00
4 J-22   Pure Energy 2 J-22 1234 Kill Creek YC Joel Erickson   177 0:51:52 0:46:22 0:01:31 4.00
5 J-22   Humbucker J-22 964 Perry Yacht Club Ted Lischer Nancy Lischer 177 0:52:02 0:46:31 0:01:41 5.00
6 J-22   Bad Pony J-22 1011 Lake Stockton Yacht Club John Eaton   177 0:52:14 0:46:42 0:01:53 6.00
7 J-22   J-hawker J-22 839 Perry Yacht Club Jack Lischer   177 0:54:32 0:48:45 0:04:11 7.00

Race 2 - J-22 Fleet - 9/5/2020

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13:45:00, Course: LA 2, Wind strength: 2-3
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club SkipperName CrewName Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 J-22   Bad Pony J-22 1578 Louisville Sailing Club Scott Binzer Todd McBee 177 0:24:25 0:21:50 0:00:00 1.00
2 J-22   Zulu Time J-22 1050 WLYC Dave Ebbrecht   177 0:25:18 0:22:37 0:00:53 2.00
3 J-22   Humbucker J-22 964 Perry Yacht Club Ted Lischer Nancy Lischer 177 0:25:30 0:22:48 0:01:05 3.00
4 J-22   Juicy J-22 788 Jacomo Sailing Club and Perry Yacht Club Alyssa Thomas Lance Thomas
Zane Yoder
177 0:25:38 0:22:55 0:01:13 4.00
5 J-22   Pure Energy 2 J-22 1234 Kill Creek YC Joel Erickson   177 0:26:31 0:23:42 0:02:06 5.00
6 J-22   Bad Pony J-22 1011 Lake Stockton Yacht Club John Eaton   177 0:26:37 0:23:48 0:02:12 6.00
7 J-22   J-hawker J-22 839 Perry Yacht Club Jack Lischer   177 0:27:19 0:24:25 0:02:54 7.00
8 J-22   Sweet Baby J J-22 216 Lake Stockton Yacht Club Phil Cooper Stephanie Cooper 177 0:32:58 0:29:29 0:08:33 8.00

Race 3 - J-22 Fleet - 9/5/2020

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:58:00, Course: LA 2, Wind strength: 2-3
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club SkipperName CrewName Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 J-22   Bad Pony J-22 1578 Louisville Sailing Club Scott Binzer Todd McBee 177 0:27:43 0:24:47 0:00:00 1.00
2 J-22   Humbucker J-22 964 Perry Yacht Club Ted Lischer Nancy Lischer 177 0:27:53 0:24:56 0:00:10 2.00
3 J-22   Pure Energy 2 J-22 1234 Kill Creek YC Joel Erickson   177 0:28:33 0:25:32 0:00:50 3.00
4 J-22   Zulu Time J-22 1050 WLYC Dave Ebbrecht   177 0:28:42 0:25:40 0:00:59 4.00
5 J-22   Juicy J-22 788 Jacomo Sailing Club and Perry Yacht Club Alyssa Thomas Lance Thomas
Zane Yoder
177 0:28:51 0:25:48 0:01:08 5.00
6 J-22   Bad Pony J-22 1011 Lake Stockton Yacht Club John Eaton   177 0:30:02 0:26:51 0:02:19 6.00
7 J-22   Sweet Baby J J-22 216 Lake Stockton Yacht Club Phil Cooper Stephanie Cooper 177 0:30:56 0:27:39 0:03:13 7.00
8 J-22   J-hawker J-22 839 Perry Yacht Club Jack Lischer   177 0:31:23 0:28:04 0:03:40 8.00

Race 4 - J-22 Fleet - 9/5/2020

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 16:00:03, Course: LA 2, Wind strength: 2-3
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club SkipperName CrewName Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 J-22   Zulu Time J-22 1050 WLYC Dave Ebbrecht   177 0:24:55 0:22:17 0:00:00 1.00
2 J-22   Bad Pony J-22 1578 Louisville Sailing Club Scott Binzer Todd McBee 177 0:24:56 0:22:18 0:00:01 2.00
3 J-22   Humbucker J-22 964 Perry Yacht Club Ted Lischer Nancy Lischer 177 0:25:01 0:22:22 0:00:06 3.00
4 J-22   Pure Energy 2 J-22 1234 Kill Creek YC Joel Erickson   177 0:25:14 0:22:34 0:00:19 4.00
5 J-22   Juicy J-22 788 Jacomo Sailing Club and Perry Yacht Club Alyssa Thomas Lance Thomas
Zane Yoder
177 0:25:39 0:22:56 0:00:44 5.00
6 J-22   Bad Pony J-22 1011 Lake Stockton Yacht Club John Eaton   177 0:26:48 0:23:58 0:01:53 6.00
7 J-22   J-hawker J-22 839 Perry Yacht Club Jack Lischer   177 0:28:21 0:25:21 0:03:26 7.00

Race 5 - J-22 Fleet - 9/5/2020

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 16:56:00, Course: LA 2, Wind strength: 2-3
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club SkipperName CrewName Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 J-22   Pure Energy 2 J-22 1234 Kill Creek YC Joel Erickson   177 0:23:36 0:21:06 0:00:00 1.00
2 J-22   Bad Pony J-22 1578 Louisville Sailing Club Scott Binzer Todd McBee 177 0:24:19 0:21:44 0:00:43 2.00
3 J-22   Juicy J-22 788 Jacomo Sailing Club and Perry Yacht Club Alyssa Thomas Lance Thomas
Zane Yoder
177 0:24:30 0:21:54 0:00:54 3.00
4 J-22   Humbucker J-22 964 Perry Yacht Club Ted Lischer Nancy Lischer 177 0:24:33 0:21:57 0:00:57 4.00
5 J-22   Zulu Time J-22 1050 WLYC Dave Ebbrecht   177 0:25:32 0:22:50 0:01:56 5.00
6 J-22   Bad Pony J-22 1011 Lake Stockton Yacht Club John Eaton   177 0:29:40 0:26:31 0:06:04 6.00
7 J-22   J-hawker J-22 839 Perry Yacht Club Jack Lischer   177 OCS     9.00

Race 6 - J-22 Fleet - 9/6/2020

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11:05:00, Course: LA 2, Wind strength: 2-3
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club SkipperName CrewName Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 J-22   Juicy J-22 788 Jacomo Sailing Club and Perry Yacht Club Alyssa Thomas Lance Thomas
Zane Yoder
177 0:38:19 0:34:16 0:00:00 1.00
2 J-22   Bad Pony J-22 1578 Louisville Sailing Club Scott Binzer Todd McBee 177 0:38:26 0:34:22 0:00:07 2.00
3 J-22   Zulu Time J-22 1050 WLYC Dave Ebbrecht   177 0:39:30 0:35:19 0:01:11 3.00
4 J-22   Pure Energy 2 J-22 1234 Kill Creek YC Joel Erickson   177 0:40:25 0:36:08 0:02:06 4.00
5 J-22   Bad Pony J-22 1011 Lake Stockton Yacht Club John Eaton   177 0:40:42 0:36:23 0:02:23 5.00

Race 1 - Multihull Fleet - 9/5/2020

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 12:20:05, Course: LA 2
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club SkipperName CrewName Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 Multihull   Full Tilt Tornado US746 Perry Yacht Club Ron Holm Angie Pickman 54 0:49:40 0:53:27 0:00:00 1.00

Race 2 - Multihull Fleet - 9/5/2020

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 14:00:00, Course: LA 2
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club SkipperName CrewName Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 Multihull   Full Tilt Tornado US746 Perry Yacht Club Ron Holm Angie Pickman 54 0:19:35 0:21:04 0:00:00 1.00

Race 3 - Multihull Fleet - 9/5/2020

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 15:13:00, Course: LA 2
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club SkipperName CrewName Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 Multihull   Full Tilt Tornado US746 Perry Yacht Club Ron Holm Angie Pickman 54 0:23:35 0:25:23 0:00:00 1.00

Race 4 - Multihull Fleet - 9/5/2020

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 16:15:05, Course: LA 2
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club SkipperName CrewName Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 Multihull   Full Tilt Tornado US746 Perry Yacht Club Ron Holm Angie Pickman 54 0:23:56 0:25:45 0:00:00 1.00

Race 5 - Multihull Fleet - 9/5/2020

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 17:11:00, Course: LA 2
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club SkipperName CrewName Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 Multihull   Full Tilt Tornado US746 Perry Yacht Club Ron Holm Angie Pickman 54 0:23:30 0:25:17 0:00:00 1.00

Race 1 - PHRF 1 Fleet - 9/5/2020

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 12:10:05, Course: LA 2
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club SkipperName CrewName Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 PHRF 1   Nick + Nora J-70 1024 Perry Yacht Club Lynn Adkins Linda Lighton 117 0:44:08 0:43:01 0:00:00 1.00
2 PHRF 1   Fast Lane U20 17 Perry Yacht Club William Mendel James Mendel
Matt Gatewood
144 0:46:36 0:43:39 0:00:41 2.00
3 PHRF 1   Agility J-80 USA 341 Perry Yacht Club Ron Wood Patrick Carr
Chris Ross
Patrick Kershaw
120 0:46:47 0:45:23 0:02:27 3.00
4 PHRF 1   Green Onions J-70 1041 Perry Yacht Club Bill McNally Bradley Stowe
Jim Haddock
117 0:46:43 0:45:32 0:02:35 4.00
5 PHRF 1   oie etre Jammin' duex Beneteau 305 JAM Fixed Prop 1305 Perry Yacht Club Terril Cook   183 1:09:23 1:01:32 0:20:53 5.00

Race 2 - PHRF 1 Fleet - 9/5/2020

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 13:50:00, Course: LA 2
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club SkipperName CrewName Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 PHRF 1   Fast Lane U20 17 Perry Yacht Club William Mendel James Mendel
Matt Gatewood
144 0:24:43 0:23:09 0:00:00 1.00
2 PHRF 1   Agility J-80 USA 341 Perry Yacht Club Ron Wood Patrick Carr
Chris Ross
Patrick Kershaw
120 0:24:18 0:23:34 0:00:26 2.00
3 PHRF 1   Green Onions J-70 1041 Perry Yacht Club Bill McNally Bradley Stowe
Jim Haddock
117 0:25:18 0:24:39 0:01:33 3.00
4 PHRF 1   Nick + Nora J-70 1024 Perry Yacht Club Lynn Adkins Linda Lighton 117 0:28:21 0:27:38 0:04:36 4.00
5 PHRF 1   oie etre Jammin' duex Beneteau 305 JAM Fixed Prop 1305 Perry Yacht Club Terril Cook   183 0:32:11 0:28:32 0:06:05 5.00

Race 3 - PHRF 1 Fleet - 9/5/2020

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 15:03:00, Course: LA 2
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club SkipperName CrewName Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 PHRF 1   Nick + Nora J-70 1024 Perry Yacht Club Lynn Adkins Linda Lighton 117 0:25:23 0:24:44 0:00:00 1.00
2 PHRF 1   Agility J-80 USA 341 Perry Yacht Club Ron Wood Patrick Carr
Chris Ross
Patrick Kershaw
120 0:25:52 0:25:06 0:00:22 2.00
3 PHRF 1   Fast Lane U20 17 Perry Yacht Club William Mendel James Mendel
Matt Gatewood
144 0:27:56 0:26:10 0:01:31 3.00
4 PHRF 1   Green Onions J-70 1041 Perry Yacht Club Bill McNally Bradley Stowe
Jim Haddock
117 0:27:21 0:26:39 0:01:58 4.00
5 PHRF 1   oie etre Jammin' duex Beneteau 305 JAM Fixed Prop 1305 Perry Yacht Club Terril Cook   183 0:34:58 0:31:00 0:07:04 5.00

Race 4 - PHRF 1 Fleet - 9/5/2020

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 16:05:03, Course: LA 2
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club SkipperName CrewName Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 PHRF 1   Agility J-80 USA 341 Perry Yacht Club Ron Wood Patrick Carr
Chris Ross
Patrick Kershaw
120 0:25:24 0:24:39 0:00:00 1.00
2 PHRF 1   Green Onions J-70 1041 Perry Yacht Club Bill McNally Bradley Stowe
Jim Haddock
117 0:25:32 0:24:53 0:00:15 2.00
3 PHRF 1   Nick + Nora J-70 1024 Perry Yacht Club Lynn Adkins Linda Lighton 117 0:27:42 0:27:00 0:02:25 3.00
4 PHRF 1   Fast Lane U20 17 Perry Yacht Club William Mendel James Mendel
Matt Gatewood
144 OCS     6.00
4 PHRF 1   oie etre Jammin' duex Beneteau 305 JAM Fixed Prop 1305 Perry Yacht Club Terril Cook   183 OCS     6.00

Race 5 - PHRF 1 Fleet - 9/5/2020

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 17:01:00, Course: LA 2
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club SkipperName CrewName Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 PHRF 1   Fast Lane U20 17 Perry Yacht Club William Mendel James Mendel
Matt Gatewood
144 0:24:55 0:23:20 0:00:00 1.00
2 PHRF 1   Nick + Nora J-70 1024 Perry Yacht Club Lynn Adkins Linda Lighton 117 0:24:17 0:23:40 0:00:20 2.00
3 PHRF 1   Agility J-80 USA 341 Perry Yacht Club Ron Wood Patrick Carr
Chris Ross
Patrick Kershaw
120 0:24:26 0:23:42 0:00:23 3.00
4 PHRF 1   Green Onions J-70 1041 Perry Yacht Club Bill McNally Bradley Stowe
Jim Haddock
117 0:24:20 0:23:43 0:00:23 4.00
5 PHRF 1   oie etre Jammin' duex Beneteau 305 JAM Fixed Prop 1305 Perry Yacht Club Terril Cook   183 DNF     6.00

Race 6 - PHRF 1 Fleet - 9/6/2020

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11:10:00, Course: LA 2
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club SkipperName CrewName Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 PHRF 1   Agility J-80 USA 341 Perry Yacht Club Ron Wood Patrick Carr
Chris Ross
Patrick Kershaw
120 0:36:40 0:35:34 0:00:00 1.00
2 PHRF 1   Green Onions J-70 1041 Perry Yacht Club Bill McNally Bradley Stowe
Jim Haddock
117 0:38:40 0:37:41 0:02:10 2.00
3 PHRF 1   oie etre Jammin' duex Beneteau 305 JAM Fixed Prop 1305 Perry Yacht Club Terril Cook   183 DNF     6.00

Race 1 - PHRF 2 Fleet - 9/5/2020

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 12:15:05, Course: LA 2
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club SkipperName CrewName Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 PHRF 2   Missy Elliott 770 2 Oklahoma City Boat Club Alistair Charlton   114 0:39:16 0:38:26 0:00:00 1.00
2 PHRF 2   Usain Boat Melges 24 552 LSYC Mike Spurgeon Bryan Nichols
Seth Ritter
Neil Battrum
93 0:41:25 0:41:52 0:03:24 2.00
3 PHRF 2   Fat Bottom Girl Viper 640 21 Jacomo Jay Jensen   102 0:42:13 0:42:05 0:03:40 3.00
4 PHRF 2   The Boss Carrera 290 2916 Perry Yacht Club Gary Morrow Matt Morrow
Matthew Carolan
Bill Schimpf
Thom Eis
99 1:00:13 1:00:19 0:21:50 4.00

Race 2 - PHRF 2 Fleet - 9/5/2020

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 13:55:00, Course: LA 2
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club SkipperName CrewName Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 PHRF 2   Missy Elliott 770 2 Oklahoma City Boat Club Alistair Charlton   114 0:23:06 0:22:37 0:00:00 1.00
2 PHRF 2   Usain Boat Melges 24 552 LSYC Mike Spurgeon Bryan Nichols
Seth Ritter
Neil Battrum
93 0:22:43 0:22:58 0:00:21 2.00
3 PHRF 2   Fat Bottom Girl Viper 640 21 Jacomo Jay Jensen   102 0:23:46 0:23:42 0:01:05 3.00
4 PHRF 2   The Boss Carrera 290 2916 Perry Yacht Club Gary Morrow Matt Morrow
Matthew Carolan
Bill Schimpf
Thom Eis
99 0:34:58 0:35:01 0:12:23 4.00

Race 3 - PHRF 2 Fleet - 9/5/2020

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 15:08:00, Course: LA 2
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club SkipperName CrewName Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 PHRF 2   Usain Boat Melges 24 552 LSYC Mike Spurgeon Bryan Nichols
Seth Ritter
Neil Battrum
93 0:24:11 0:24:27 0:00:00 1.00
2 PHRF 2   Missy Elliott 770 2 Oklahoma City Boat Club Alistair Charlton   114 0:26:08 0:25:35 0:01:10 2.00
3 PHRF 2   Fat Bottom Girl Viper 640 21 Jacomo Jay Jensen   102 0:30:18 0:30:12 0:05:47 3.00
4 PHRF 2   The Boss Carrera 290 2916 Perry Yacht Club Gary Morrow Matt Morrow
Matthew Carolan
Bill Schimpf
Thom Eis
99 0:33:30 0:33:33 0:09:05 4.00

Race 4 - PHRF 2 Fleet - 9/5/2020

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 16:10:03, Course: LA 2
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club SkipperName CrewName Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 PHRF 2   Usain Boat Melges 24 552 LSYC Mike Spurgeon Bryan Nichols
Seth Ritter
Neil Battrum
93 0:22:17 0:22:32 0:00:00 1.00
2 PHRF 2   Missy Elliott 770 2 Oklahoma City Boat Club Alistair Charlton   114 0:23:46 0:23:16 0:00:45 2.00
3 PHRF 2   Fat Bottom Girl Viper 640 21 Jacomo Jay Jensen   102 0:26:25 0:26:20 0:03:49 3.00

Race 5 - PHRF 2 Fleet - 9/5/2020

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 17:06:00, Course: LA 2
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club SkipperName CrewName Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 PHRF 2   Missy Elliott 770 2 Oklahoma City Boat Club Alistair Charlton   114 0:21:57 0:21:29 0:00:00 1.00
2 PHRF 2   Usain Boat Melges 24 552 LSYC Mike Spurgeon Bryan Nichols
Seth Ritter
Neil Battrum
93 0:21:17 0:21:31 0:00:02 2.00
3 PHRF 2   Fat Bottom Girl Viper 640 21 Jacomo Jay Jensen   102 0:24:06 0:24:02 0:02:33 3.00

Race 6 - PHRF 2 Fleet - 9/6/2020

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 11:23:00, Course: LA 2
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club SkipperName CrewName Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 PHRF 2   Usain Boat Melges 24 552 LSYC Mike Spurgeon Bryan Nichols
Seth Ritter
Neil Battrum
93 0:29:13 0:29:32 0:00:00 1.00
2 PHRF 2   Missy Elliott 770 2 Oklahoma City Boat Club Alistair Charlton   114 0:34:13 0:33:30 0:04:03 2.00
3 PHRF 2   Fat Bottom Girl Viper 640 21 Jacomo Jay Jensen   102 0:48:43 0:48:34 0:19:05 3.00

Race 1 - Sweet 16 Fleet - 9/5/2020

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:00:05, Course: LA 2, Wind strength: 2-3
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club SkipperName CrewName Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 Sweet 16   North Coast Sweet 16 415 Lake Quivira Steve Greene Evann Greene 246 0:58:21 0:47:39 0:00:00 1.00
2 Sweet 16   Lusty Daze Sweet 16 1805 Jacomo Sailing Club Fred Langford   246 0:58:47 0:48:00 0:00:26 2.00
3 Sweet 16   Arriba! Sweet 16 804 Jacomo Sailing Club Bob Asher Renee Asher 246 1:01:35 0:50:17 0:03:14 3.00
4 Sweet 16   Sla'inta Mhath Sweet 16 345 Jacomo Wes Ory   246 1:06:17 0:54:08 0:07:56 4.00
5 Sweet 16     Sweet 16 512 Independant Art Matje   246 1:07:21 0:55:00 0:09:00 5.00

Race 2 - Sweet 16 Fleet - 9/5/2020

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:40:00, Course: LA 2, Wind strength: 2-3
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club SkipperName CrewName Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 Sweet 16   North Coast Sweet 16 415 Lake Quivira Steve Greene Evann Greene 246 0:32:26 0:26:29 0:00:00 1.00
2 Sweet 16   Sla'inta Mhath Sweet 16 345 Jacomo Wes Ory   246 0:32:32 0:26:34 0:00:06 2.00
3 Sweet 16   Arriba! Sweet 16 804 Jacomo Sailing Club Bob Asher Renee Asher 246 0:33:09 0:27:04 0:00:43 3.00
4 Sweet 16   Lusty Daze Sweet 16 1805 Jacomo Sailing Club Fred Langford   246 0:33:23 0:27:16 0:00:57 4.00
5 Sweet 16     Sweet 16 512 Independant Art Matje   246 0:37:45 0:30:50 0:05:19 5.00

Race 3 - Sweet 16 Fleet - 9/5/2020

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:53:00, Course: LA 2, Wind strength: 2-3
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club SkipperName CrewName Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 Sweet 16   Lusty Daze Sweet 16 1805 Jacomo Sailing Club Fred Langford   246 0:33:02 0:26:58 0:00:00 1.00
2 Sweet 16   Arriba! Sweet 16 804 Jacomo Sailing Club Bob Asher Renee Asher 246 0:33:11 0:27:06 0:00:09 2.00
3 Sweet 16   North Coast Sweet 16 415 Lake Quivira Steve Greene Evann Greene 246 0:33:49 0:27:37 0:00:47 3.00
4 Sweet 16   Sla'inta Mhath Sweet 16 345 Jacomo Wes Ory   246 0:35:35 0:29:03 0:02:33 4.00
5 Sweet 16     Sweet 16 512 Independant Art Matje   246 0:39:32 0:32:17 0:06:30 5.00

Race 4 - Sweet 16 Fleet - 9/5/2020

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15:55:03, Course: LA 2, Wind strength: 2-3
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club SkipperName CrewName Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 Sweet 16   Lusty Daze Sweet 16 1805 Jacomo Sailing Club Fred Langford   246 0:30:23 0:24:49 0:00:00 1.00
2 Sweet 16   Sla'inta Mhath Sweet 16 345 Jacomo Wes Ory   246 0:31:54 0:26:03 0:01:31 2.00
3 Sweet 16   North Coast Sweet 16 415 Lake Quivira Steve Greene Evann Greene 246 0:32:03 0:26:10 0:01:40 3.00
4 Sweet 16   Arriba! Sweet 16 804 Jacomo Sailing Club Bob Asher Renee Asher 246 0:32:05 0:26:12 0:01:42 4.00
5 Sweet 16     Sweet 16 512 Independant Art Matje   246 0:33:08 0:27:03 0:02:45 5.00

Race 5 - Sweet 16 Fleet - 9/5/2020

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 16:51:00, Course: LA 2, Wind strength: 2-3
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club SkipperName CrewName Rating Elapsed Corrected BCE Points
1 Sweet 16   Lusty Daze Sweet 16 1805 Jacomo Sailing Club Fred Langford   246 0:29:14 0:23:52 0:00:00 1.00
2 Sweet 16   North Coast Sweet 16 415 Lake Quivira Steve Greene Evann Greene 246 0:30:12 0:24:40 0:00:58 2.00
3 Sweet 16   Sla'inta Mhath Sweet 16 345 Jacomo Wes Ory   246 0:31:48 0:25:58 0:02:34 3.00
4 Sweet 16   Arriba! Sweet 16 804 Jacomo Sailing Club Bob Asher Renee Asher 246 0:31:56 0:26:05 0:02:42 4.00
5 Sweet 16     Sweet 16 512 Independant Art Matje   246 0:34:35 0:28:14 0:05:21 5.00

Race 6 - Sweet 16 Fleet - 9/6/2020

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:00:00, Course: LA 2, Wind strength: 2-3
Rank Fleet Division Boat Class SailNo Club SkipperName CrewName Rating Place Points
1 Sweet 16     Sweet 16 512 Independant Art Matje   246 RET 6.00

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish 6
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 Varies
RETRetired Varies

perryyachtclub.com

pycracing.tk

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com