2020 Fall Series

Perry Yacht Club

Results are provisional as of 20:44 on October 5, 2020

Overall

Sailed: 11, Discards: 3, To count: 8, Rating system: PHRFTOT, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Fall R1 Fall R2 Fall R3 Fall R4 Fall R5 Fall R7 Fall R8 Fall R9 Fall R10 Fall R11 Fall R12 Total Nett
1st ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 3.00 (4.00) (4.00) 1.00 2.00 3.00 2.00 3.00 (4.00) 4.00 3.00 33.00 21.00
2nd ASYM Nick & Nora J70 1024 Lynn Adkins 117 4.00 (6.00) (15.00 DNS) 2.00 4.00 4.00 3.00 4.00 6.00 5.00 (9.00 DNF) 62.00 32.00
3rd MH Full Tilt Tornado 746 Ron Holm 54 (15.00 DNC) (15.00 DNC) (15.00 DNC) 15.00 DNC 15.00 DNC 1.00 1.00 1.00 1.00 1.00 1.00 81.00 36.00
4th SYM Hose Guys Hobie 33 33133 Rick Gepford 93 5.00 (7.00) 5.00 (15.00 DNC) (15.00 DNC) 2.00 5.00 2.00 7.00 7.00 5.00 75.00 38.00
5th ASYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 (15.00 DNC) (15.00 DNC) (15.00 DNC) 5.00 5.00 5.00 4.00 5.00 5.00 6.00 4.00 84.00 39.00
6th ASYM The Boss Carrera 290 2916 Gary Morrow 99 (8.00 DNF) (8.00) 6.00 (8.00 DNF) 6.00 6.00 6.00 6.00 8.00 8.00 6.00 76.00 52.00
7th MH Hobie 12 Hobie 16 12 Blair Sutton 126 (15.00 DNS) 2.00 1.00 (15.00 DNC) (15.00 DNC) 15.00 DNC 15.00 DNC 15.00 DNC 2.00 3.00 2.00 100.00 55.00
8th MH Yin & Yang Nacra 17 Nathan Anderson 75 1.00 1.00 (15.00 DNS) (15.00 DNC) (15.00 DNC) 15.00 DNC 15.00 DNC 15.00 DNC 3.00 2.00 15.00 DNS 112.00 67.00
9th ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 144 (15.00 DNC) (15.00 DNC) (15.00 DNC) 3.00 1.00 15.00 DNC 15.00 DNC 15.00 DNC 9.80 CBT 9.80 CBT 9.80 CBT 123.40 78.40
10th ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 2.00 5.00 3.00 (15.00 DNC) (15.00 DNC) (15.00 DNC) 15.00 DNC 15.00 DNC 15.00 DNC 15.00 DNC 15.00 DNC 130.00 85.00
11th MH Hobie 114549 Hobie 16 114549 Ron Holm 126 6.00 3.00 2.00 (15.00 DNC) (15.00 DNC) (15.00 DNC) 15.00 DNC 15.00 DNC 15.00 DNC 15.00 DNC 15.00 DNC 131.00 86.00
12th ASYM Utopia U20 182 Nancy Barkley 144 (15.00 DNC) (15.00 DNC) (15.00 DNC) 4.00 3.00 15.00 DNC 15.00 DNC 15.00 DNC 15.00 DNC 15.00 DNC 15.00 DNC 142.00 97.00
13th SYM Valhalla Ericsson 38-200 38 Craig Gustafson 120 (15.00 DNC) (15.00 DNC) (15.00 DNC) 8.00 DNF 8.00 DNF 15.00 DNC 15.00 DNC 15.00 DNC 15.00 DNC 15.00 DNC 15.00 DNC 151.00 106.00
14th SYM Temptation Hunter 25.5 JAM 455 Miles Hutchinson 222 (15.00 DNC) (15.00 DNC) (15.00 DNC) 15.00 DNC 15.00 DNC 15.00 DNC 15.00 DNC 15.00 DNC 9.00 9.00 15.00 DNS 153.00 108.00

Fall R6 (3rd race on 8/15) was not scored due to a scoring error

Fall R1 - 7/25/20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: I-2, Wind dir: S, Ave wind: 12
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 MH Yin & Yang Nacra 17 Nathan Anderson 75 0:38:50 0:40:23 0:00:00 1.00
2 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 0:47:53 0:44:51 0:04:46 2.00
3 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 0:48:23 0:46:56 0:06:45 3.00
4 ASYM Nick & Nora J70 1024 Lynn Adkins 117 0:51:24 0:50:05 0:09:57 4.00
5 SYM Hose Guys Hobie 33 33133 Rick Gepford 93 0:50:38 0:51:11 0:10:41 5.00
6 MH Hobie 114549 Hobie 16 114549 Ron Holm 126 0:56:54 0:54:43 0:14:54 6.00
7 ASYM The Boss Carrera 290 2916 Gary Morrow 99 DNF     8.00
8 MH Hobie 12 Hobie 16 12 Blair Sutton 126 DNS     15.00

Fall R2 - 7/25/20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: I-2, Wind dir: S, Ave wind: 12
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 MH Yin & Yang Nacra 17 Nathan Anderson 75 0:33:51 0:35:12 0:00:00 1.00
2 MH Hobie 12 Hobie 16 12 Blair Sutton 126 0:39:19 0:37:48 0:02:42 2.00
3 MH Hobie 114549 Hobie 16 114549 Ron Holm 126 0:42:15 0:40:38 0:05:38 3.00
4 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 0:42:01 0:40:46 0:05:44 4.00
5 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 0:45:17 0:42:25 0:07:42 5.00
6 ASYM Nick & Nora J70 1024 Lynn Adkins 117 0:44:02 0:42:55 0:07:55 6.00
7 SYM Hose Guys Hobie 33 33133 Rick Gepford 93 0:42:32 0:43:00 0:07:43 7.00
8 ASYM The Boss Carrera 290 2916 Gary Morrow 99 0:50:48 0:50:53 0:15:39 8.00

Fall R3 - 7/25/20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: I-2, Wind dir: S, Ave wind: 12
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 MH Hobie 12 Hobie 16 12 Blair Sutton 126 0:38:56 0:37:26 0:00:00 1.00
2 MH Hobie 114549 Hobie 16 114549 Ron Holm 126 0:40:40 0:39:06 0:01:44 2.00
3 ASYM Fast Lane U20 17 Bill Mendel 144 0:43:49 0:41:02 0:03:51 3.00
4 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 0:43:06 0:41:49 0:04:31 4.00
5 SYM Hose Guys Hobie 33 33133 Rick Gepford 93 0:44:43 0:45:12 0:07:41 5.00
6 ASYM The Boss Carrera 290 2916 Gary Morrow 99 0:50:03 0:50:08 0:12:40 6.00
7 ASYM Nick & Nora J70 1024 Lynn Adkins 117 DNS     15.00
7 MH Yin & Yang Nacra 17 Nathan Anderson 75 DNS     15.00

Fall R4 - 8/15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0, Course: I-2, Wind dir: N, Ave wind: 13 kts
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 0.49.00 0.47.32 0.00.00 1.00
2 ASYM Nick & Nora J70 1024 Lynn Adkins 117 0.50.03 0.48.46 0.01.16 2.00
3 ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 144 0.52.32 0.49.12 0.01.47 3.00
4 ASYM Utopia U20 182 Nancy Barkley 144 0.53.22 0.49.59 0.02.37 4.00
5 ASYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 0.51.18 0.50.00 0.02.31 5.00
6 ASYM The Boss Carrera 290 2916 Gary Morrow 99 DNF     8.00
6 SYM Valhalla Ericsson 38-200 38 Craig Gustafson 120 DNF     8.00

Fall R5 - 8/15/20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0, Course: I-2, Wind dir: N, Ave wind: 13kts
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 144 1.17.45 1.12.49 0.00.00 1.00
2 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 1.16.03 1.13.47 0.00.59 2.00
3 ASYM Utopia U20 182 Nancy Barkley 144 1.18.56 1.13.56 0.01.11 3.00
4 ASYM Nick & Nora J70 1024 Lynn Adkins 117 1.16.53 1.14.55 0.02.09 4.00
5 ASYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 1.17.11 1.15.13 0.02.27 5.00
6 ASYM The Boss Carrera 290 2916 Gary Morrow 99 1.35.42 1.35.51 0.22.59 6.00
7 SYM Valhalla Ericsson 38-200 38 Craig Gustafson 120 DNF     8.00

Fall R7 - 9/19/20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Ave wind: 13
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 MH Full Tilt Tornado 746 Ron Holm 54 0:41:53 0:45:04 0:00:00 1.00
2 SYM Hose Guys Hobie 33 33133 Rick Gepford 93 0:45:41 0:46:11 0:01:06 2.00
3 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 0:48:55 0:47:27 0:02:27 3.00
4 ASYM Nick & Nora J70 1024 Lynn Adkins 117 0:49:32 0:48:16 0:03:17 4.00
5 ASYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 0:51:08 0:49:50 0:04:53 5.00
6 ASYM The Boss Carrera 290 2916 Gary Morrow 99 0:54:46 0:54:51 0:09:46 6.00

Fall R8 - 9/19/20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00, Ave wind: 13
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 MH Full Tilt Tornado 746 Ron Holm 54 0:41:06 0:44:14 0:00:00 1.00
2 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 0:49:34 0:48:05 0:03:59 2.00
3 ASYM Nick & Nora J70 1024 Lynn Adkins 117 0:50:54 0:49:36 0:05:31 3.00
4 ASYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 0:50:56 0:49:38 0:05:33 4.00
5 SYM Hose Guys Hobie 33 33133 Rick Gepford 93 0:49:30 0:50:02 0:05:45 5.00
6 ASYM The Boss Carrera 290 2916 Gary Morrow 99 1:08:00 1:08:06 0:23:50 6.00

Fall R9 - 9/19/20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0.05.00, Ave wind: 13
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 MH Full Tilt Tornado 746 Ron Holm 54 0.38.51 0.41.49 0.00.00 1.00
2 SYM Hose Guys Hobie 33 33133 Rick Gepford 93 0.46.20 0.46.50 0.04.58 2.00
3 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 0.48.52 0.47.24 0.05.46 3.00
4 ASYM Nick & Nora J70 1024 Lynn Adkins 117 0.49.24 0.48.08 0.06.30 4.00
5 ASYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 0.49.33 0.48.17 0.06.39 5.00
6 ASYM The Boss Carrera 290 2916 Gary Morrow 99 0.53.20 0.53.25 0.11.35 6.00

Fall R10 - 10/3/20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: I-2
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 MH Full Tilt Tornado 746 Ron Holm 54 0:34:45 0:37:24 0:00:00 1.00
2 MH Hobie 12 Hobie 16 12 Blair Sutton 126 0:41:23 0:39:48 0:02:29 2.00
3 MH Yin & Yang Nacra 17 Nathan Anderson 75 0:38:48 0:40:21 0:02:51 3.00
4 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 0:45:24 0:44:03 0:06:51 4.00
5 ASYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 0:46:05 0:44:55 0:07:43 5.00
6 ASYM Nick & Nora J70 1024 Lynn Adkins 117 0:46:06 0:44:56 0:07:44 6.00
7 SYM Hose Guys Hobie 33 33133 Rick Gepford 93 0:47:39 0:48:10 0:10:39 7.00
8 ASYM The Boss Carrera 290 2916 Gary Morrow 99 0:54:50 0:54:55 0:17:30 8.00
9 SYM Temptation Hunter 25.5 JAM 455 Miles Hutchinson 222 1:06:50 0:56:16 0:22:25 9.00
10 ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 144 CBT     9.80

Fall R11 - 10/3/2020

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: I-2
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 MH Full Tilt Tornado 746 Ron Holm 54 0:35:36 0:38:19 0:00:00 1.00
2 MH Yin & Yang Nacra 17 Nathan Anderson 75 0:37:21 0:38:51 0:00:31 2.00
3 MH Hobie 12 Hobie 16 12 Blair Sutton 126 0:41:25 0:39:49 0:01:34 3.00
4 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 0:42:24 0:41:08 0:02:55 4.00
5 ASYM Nick & Nora J70 1024 Lynn Adkins 117 0:43:36 0:42:29 0:04:17 5.00
6 ASYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 0:43:40 0:42:33 0:04:21 6.00
7 SYM Hose Guys Hobie 33 33133 Rick Gepford 93 0:46:27 0:46:57 0:08:33 7.00
8 ASYM The Boss Carrera 290 2916 Gary Morrow 99 0:51:23 0:51:28 0:13:08 8.00
9 SYM Temptation Hunter 25.5 JAM 455 Miles Hutchinson 222 1:08:48 0:57:56 0:23:18 9.00
10 ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 144 CBT     9.80

Fall R12 - 10/3/20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: I-2
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 MH Full Tilt Tornado 746 Ron Holm 54 0:33:48 0:36:22 0:00:00 1.00
2 MH Hobie 12 Hobie 16 12 Blair Sutton 126 0:40:04 0:38:32 0:02:14 2.00
3 ASYM Agility J80 341 Ron Wood 120 0:43:33 0:42:15 0:06:03 3.00
4 ASYM Green Onions J70 1041 Bill McNally 117 0:43:40 0:42:33 0:06:20 4.00
5 SYM Hose Guys Hobie 33 33133 Rick Gepford 93 0:44:34 0:45:03 0:08:35 5.00
6 ASYM The Boss Carrera 290 2916 Gary Morrow 99 0:51:59 0:52:04 0:15:40 6.00
7 ASYM Nick & Nora J70 1024 Lynn Adkins 117 DNF     9.00
8 ASYM Red Line U20 78 Larry Bigus 144 CBT     9.80
9 MH Yin & Yang Nacra 17 Nathan Anderson 75 DNS     15.00
9 SYM Temptation Hunter 25.5 JAM 455 Miles Hutchinson 222 DNS     15.00

Scoring codes used

CodeDescription Points
CBTCommittee Boat 9.8
DNCDid not come to the starting area 15
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start 15

perryyachtclub.com

pycracing.tk

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com